Zemřel Jiří Stránský, skaut, spisovatel, politický vězeň i autor Zdivočelé země. Bylo mu 87 let

Jiří Stránský. | Foto: Lukáš Žentel, Post Bellum

Ve věku 87 let zemřel ve středu spisovatel, dramatik a mimo jiné i autor komentářů pro Český rozhlas Jiří Stránský. Informovala o tom jeho dcera Klára Formanová i předseda Českého centra mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček, Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina. Stránský získal v roce 2013 Cenu Paměti národa.

Praha (Aktualizováno: 23:07 29. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Stránský se narodil v roce 1931 v Praze do rodiny advokáta, byl prostřední ze tří bratrů, připomíná nadace Post Bellum, se kterou Stránský spolupracoval. Stránský byl v 50. letech vyloučen z politických důvodů ze střední školy, maturitu se mu tak nepodařilo dokončit. Byl donucen odejít i z Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Stránský - spisovatel, scenárista, dramatik, překladatel, básník a skaut, držitel řádu Stříbrného vlka. Komunisté ho obvinili ze spolupráce se západními špiony. Připravil Mikuláš Kroupa.

Stránský je například autorem knihy Zdivočelá země, podle níž vznikl stejnojmenný televizní seriál. Ve svých dílech čerpal z vlastních zkušeností člověka, který byl za komunistického režimu dvakrát uvězněn.

Napsal řadu próz, mimo jiné Povídačky pro Kláru, Aukce, Přelet nebo Tichá pošta. Byl také autorem scénářů k seriálům a filmům, mezi nimiž byly Tábor Černého delfína, Bumerang či Kousek nebe. Je rovněž spoluautorem dokumentu Ztráta paměti a na kontě má i rozhlasové hry, fejetony a překlady z angličtiny.

Jarní alergie. Přečtěte si poslední glosu Jiřího Stránského pro Český rozhlas Plus

Číst článek

Stránského, který se od dětství věnoval skautingu, ve středu připomenula česká skautská organizace Junák. „Spisovatel, mukl, chlap s pevnou páteří a očima plnýma radosti. Skaut tělem i duší do posledního okamžiku. Bratře Jíro, už teď nám chybíš. Díky za to, jaký jsi byl. S láskou a stiskem levice, tví skauti a skautky. Navždy,“ uvedl Junák na twitteru.

Za své dílo i občanské postoje si vysloužil řadu ocenění. V roce 2001 mu prezident udělil medaili Za zásluhy a za dlouholetou práci pro skautské hnutí obdržel v roce 2011 nejvyšší skautské ocenění – Řád Stříbrného vlka. Získal i medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění), Cenu Karla Čapka, titul Rytíře české kultury nebo Cenu Arnošta Lustiga.

Přečtěte si kliknutím sem publikované komentáře Jiřího Stránského.

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme