Zemřel kanovník Vyšehradské kapituly Oto Mádr

Zemřel kanovník Vyšehradské kapituly, přední český teolog a dlouholetý politický vězeň Oto Mádr. Bylo mu 94 let. Podle pražského arcibiskupa Dominika Duky mu za mnohé vděčí nejen církev, ale celá společnost, o jejíž svobodu usiloval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Halík | Foto: Alžběta Švarcová

Na kněze byl Oto Mádr vysvěcený za války. V roce 1951 ho ale totalitní režim odsoudil za údajnou velezradu a špionáž. Z mřížemi strávil 14 let.

Přestože po propuštění z vězení nemohl povolání kněze oficiálně vykonávat, až do pádu komunistického režimu spolupracoval s opozicí, vydával katolický samizdat, vedl tajné bytové semináře a spolupracoval s Chartou 77.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík vzpomíná na Otu Mádra v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Byl tak statečný, že ho nezlomilo prostě nic. Každé setkání s ním znamenalo převzít nějaký úkol, ale my jsme byli inspirováni jeho úžasnou statečností,“ vzpomíná na spolupráci s Otou Mádrem prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík.

V době pádu komunistického režimu bylo Oto Mádrovi už přes sedmdesát let, přesto se hned zapojil do práce v římskokatolické církvi. Stal se například šéfredaktorem Teologických textů.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme