Zemřel slovenský herec a zpěvák Milan Lasica. Zkolaboval během poslední písně výročního koncertu

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Slovenský deník SME napsal, že známý komik vystoupil v neděli během výročního koncertu Bratislava Hot Serenaders. Při poslední písni na pódiu zkolaboval a už se ho nepodařilo oživit. Informaci potvrdil Radiožurnálu výkonný ředitel divadla Lasica a Satinský Pavol Danišovič.

Praha (Aktualizováno: 0:44 19. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Lasica | Zdroj: Profimedia

„Dnes nás navždy opustil mistr humoru a satiry, Milan Lasica. ... Čest jeho památce. Nikdy nezapomeneme,“ napsalo na facebook ministerstvo kultury, které zároveň vyjádřilo soustrast rodině.

Lasica podle deníku SME v neděli večer vystupoval s orchestrem ve vlastním bratislavském divadle Štúdio L+S.

„Hráli jsme úžasný koncert k 30. výročí. Úžasný koncert, bavil lidi, potlesk ve stoje. Při poslední děkovačce se zhroutil,“ přiblížil pro Radiožurnál ředitel divadla Danišovič.

Duo Lasica – Satinský

Jako herec se Lasica proslavil zejména ve dvojici s Juliem Satinským, který zemřel v roce 2002. Spolu patřili k oblíbeným komikům po čtyři desetiletí a vytvořili celou řadu nezapomenutelných představení, včetně slavného kabaretního programu Ktosi je za dverami a her Deň radosti, Náš priateľ René či Jubileum. Spolu si tito milovníci ironie a improvizovaného dialogu zahráli i v několika filmech, mimo jiné Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Tři veteráni, Utekajme, už ide! či Vážení přátelé, ano.

Milan Lasica se narodil 3. února 1940 ve Zvolenu, ale vyrostl v Bratislavě, kde vystudoval dramaturgii na Vysoké škole múzických umění. V 60. letech pracoval jako dramaturg Československé televize, poté byl několik let členem Divadla Na korze a v 70. letech působil na Nové scéně v Bratislavě. V 80. letech se stal uměleckým šéfem Štúdia S, které se v roce 1999 přejmenovalo na Štúdio L+S.

Před kamerou debutoval Lasica v roce 1961 v psychologické sondě do života posluchačů divadelní fakulty Vždy možno začať režiséra Jána Lacka a od té doby vytvořil několik desítek rolí. Hrál například ve filmech Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Vážení přátelé, ano, Tři veteráni, lidé si ho pamatují z filmu a seriálu Saturnin, komedie Výchova dívek v Čechách, adaptace Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále či z filmu Hanele. V posledních letech si zahrál i v televizním detektivním seriálu Kriminálka Staré město.

Písně pro Hegerovou

Lasicovou velkou láskou byla hudba. Texty psal i pro svou první ženu, herečku a zpěvačku Zoru Kolínskou, pro Hanu Hegerovou či Petera Lipu. Nazpíval alba starých evergreenů, vydal též album se zpěvákem Richardem Müllerem a vystupoval s orchestrem Bratislava Hot Serenaders.

Ve věku 73 let zemřel písničkář a kytarista František Nedvěd, proslavily ho hity Kočovní herci či Jablůňka

Číst článek

Milan Lasica, jemuž v roce 2003 prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy, byl čtyři desetiletí ženatý s herečkou a později diplomatkou Magdou Vášáryovou, s níž měl dvě dcery Hanu a Žofii.

Sám herec o sobě mluvil jako o optimistovi. „Popravdě, já bych nebyl rád pesimistou, ale zase nějaký přehnaný optimista taky nejsem. Spíše bych řekl, že jsem takový skeptický optimista. Pokud je to vůbec možné,“ řekl před několika lety v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme