Zemřel Milan Paumer, člen skupiny bratří Mašínů

Dnes odpoledne zemřel v Praze ve věku 79 let Milan Paumer, člen odbojové skupiny bratří Mašínových. Rádiu Česko a Sdružení Post Bellum to potvrdili lékaři z Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Paumer, člen skupiny bratří Mašínů | Zdroj: ČTK

Milan Paumer tam byl s problémy se srdcem hospitalizován už před několika týdny.

Po komunistickém převratu v únoru 48 se účastnil organizace i provádění záškodných akcí namířených proti tehdejšímu totalitnímu režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh Milana Paumera a odbojové skupiny bratří Mašínů (plná verze pořadu)

V roce 1953 se spolu se syny generála Josefa Mašína, Ctiradem a Josefem, pokusil prostřílet na Západ. Po dramatickém, 29 dnů trvajícím útěku přes Východní Německo, se všem třem nakonec podařilo dostat do amerického sektoru. Další dva členové skupiny byli dopadeni, vydáni zpět do Československa a popraveni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh bratrů Mašínových, jejich sestry Zdeny a Milana Paumera - 2. díl

Dlouhá léta žil Milan Paumer ve Spojených státech. Do republiky se vrátil v roce 2001 a aktivně se účastnil politického dění. Byl čestným čenem Klubu politických vězňů, Někdejší premiér Mirek Topolánek jej spolu s Mašíny navrhoval na vysoké státní vyznamenání.

Milan Paumer přebírá od Mirka Topolánka Plaketu předsedy vlády | Foto: redakce Post Bellum
Přehrát

00:00 / 00:00

Na Milana Paumra vzpomínal ve Stalo se dnes redaktor Rádia Česko a spoluautor pořadu Příběhy XX. století Adam Drda

Redaktor Rádia Česko a spoluautor pořadu Příběhy XX. století Adam Drda ve Stalo se dnes připomněl, že osud Milana Paumra byl úzce spojen s bratry Mašíny a na rozdíl od nich se o roce 1989 vrátil do České republiky. „Byl neobyčejně rovný člověk a jedna z jeho příznačných vlastností byla, že a když vyprávěl svůj příběh, tak ho nikdy nezveličoval a zároveň ho nikdy nezpochybňoval.“

Milan Kopp, Jana Zemanová, Marián Vojtek, Mikuláš Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme