Zemřel miliardář a bývalý spolumajitel OKD Petr Otava

Jeden z nejvýraznějších a nejbohatších českých podnikatelů Petr Otava v pátek zemřel. Bylo mu 65 let. V devadesátých letech spolu s Viktorem Koláčkem postupně prostřednictvím skupiny Karbon Invest ovládli OKD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

Bývalý spolumajitel OKD Petr Otava minulý týden zkolaboval a od té doby byl udržován v umělém spánku. Informoval o tom server motejlek.com.

Ekonomický novinář Miroslav Motejlek na svém serveru také charakterizoval Otavu jako budovatele kapitalismu v Čechách, bývalého uhlobarona a nájezdníka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel bývalý spolumajitel OKD Petr Otava. Připomněl ho ekonomický novinář Miroslav Motejlek ze serveru motejlek.com

„Petr Otava byl decentní člověk, uhlazený. Byl to obchodník, trader. Měl jistou úroveň. Potrpěl si na dobré oblékání, dobrý alkohol a hodně kouřil,“ popsal podnikatele Motejlek.

Skupina Karbon Invest vlastněná Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou se stala většinovým vlastníkem OKD v roce 1998.

O šest let později schválila vláda ČSSD pod vedením Stanislava Grose prodej téměř 46procentního státního podílu v OKD skupině Karbon Invest za 4,1 miliardy korun.

Zemřel miliardář a bývalý spolumajitel OKD Petr Otava | Foto: ČTK

Ještě tentýž rok ale Karbon Invest akcie přeprodal a většinovým vlastníkem OKD se stala investiční skupina RPG Industries vedená Zdeňkem Bakalou.

Později se majitelem OKD stala v Nizozemsku registrovaná firma New World Resources, která vlastní doly dodnes.

Otava, Koláček i místopředseda představenstva OKD Jan Przybyla byli později obžalováni ze zneužívání informací v obchodním styku, kterým měli OKD způsobit miliardovou škodu.

„Byly vyvedeny peníze na Karbon Invest, kterou nazvali manažerskou společností, která řídí OKD. V té době tam měl stát ještě 46 procent, takže bylo tvrzeno, že přes tuto firmu vyváděli peníze, a stát byl tím pádem jako spoluakcionář okrádán,“ vysvětlil Motejlek.

Soud zprostil v červnu 2009 všechny tři viny.

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme