Zemřel Miroslav Šlouf, lobbista a bývalý Zemanův poradce

Ve věku 69 let zemřel lobbista Miroslav Šlouf. Potvrdila to jeho rodina. Podlehl těžké nemoci. Šlouf působil jako vedoucí poradců Miloše Zemana v době, kdy byl současný prezidentem předsedou vlády.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:30 16. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Šlouf (archivní foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Miroslav Šlouf Miloši Zemanovi pomáhal už s předvolení kampaní v roce 1998. Stál například za autobusem Zemák, se kterým Zeman objel republiku. Po první přímé volbě na Pražský hrad se ale rozešli. Zeman mu pošle na pohřeb květiny, sdělil v pátek prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček prostřednictvím twitteru.

Šlouf působil od poloviny 70. let v KSČ. V letech 1981 až 1992 Šlouf zasedal za Komunistickou stranu Československa v tehdejší České národní radě. Ze strany vystoupil v létě 1991.

Později vstoupil do ČSSD a stal se poradcem Zemana. Počátkem roku 2008 byl jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit Zemana do politického života.

Stál později za vznikem Strany práv občanů i za některými volebními úspěchy Zemana. Po prezidentské volbě 2013 ale jejich přátelství skončilo.

Spojován byl s kauzou Olovo

Šloufovo jméno figurovalo v minulosti v několika kontroverzních kauzách, připustil třeba kontakty se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem.

V roce 2007 Jiří Paroubek naznačil, že jako prostředník expředsedy ČSSD Zemana sehrál výraznou roli v ovlivňování bývalých poslanců ČSSD Michala Pohanky a Miloše Melčáka, aby podpořili koaliční vládu Mirka Topolánka (ODS).

Spojován byl také s kauzou Olovo, tedy dokumentem, který vznikl v okruhu poradců premiéra Zemana (kterým Šlouf šéfoval) a který obsahoval plán diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Šloufův podíl na kauze se neprokázal.

V posledních letech se Šlouf veřejného života neúčastnil. Média v posledních měsících informovala o jeho vážném zdravotním stavu.

hor, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme