Zemřel Pavel Tigrid

Ve Francii zemřel ve věku nedožitých 86 let Pavel Tigrid. Novinář, publicista a politik, vlastním jménem Pavel Schönfeld, je autorem několika knih, nepřeberného množství novinových článků, rozhlasových komentářů a několika divadelních her. Patřil k hlavním ideovým a politickým mluvčím československého poúnorového demokratického exilu. Dva roky také zastával funkci ministra kultury ve vládě premiéra Václava Klause.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Tigrid

Pavel Tigrid | Foto: Jan Šilpoch

Pavel Tigrid zemřel dnes ráno doma v Héricy na jižním předměstí Paříže. Zprávu o jeho úmrtí oznámila jeho žena Ivana. Přestože měl bývalý ministr kultury dlouhodobé potíže se zdravím, stále se v Paříži účastnil řady akcí pořádaných českou komunitou. Jeho smrt proto mnohé šokovala.

Tigridův spolupracovník a bývalý komentátor Rádia Svobodná Evropa Jiří Slavíček řekl, že Tigridovo svědectví bylo dlouhá léta motorem českých exulantů ve Francii a dodal, že si bez něj lze jen těžko českou Paříž představit. "Je tomu těžké uvěřit. Byl to velmi tolerantní člověk, který kolem sebe dokázal stmelit lidi, kteří by se o Čechy jinak nezajímali," dodal.

Pavel Tigrid se narodil roku 1917 v Praze. Studoval práva na Univerzitě Karlově, ale v roce 1939 musel uprchnout z protektorátu do Londýna. Šest let pracoval v Londýně v českém vysíláni BBC. V roce 1960 se přestěhoval do Paříže, kde pracoval jako zástupce newyorského nakladatelství. Po roce 1989 se vrátil do vlasti a výrazně se podílel na budování jejích demokratických základů.

Po pádu komunismu se Tigrid stal blízkým spolupracovníkem tehdejšího prezidenta Václava Havla, i jako jeho poradce pro česko-německé otázky. Havel byl také mezi prvními prvními, kteří poslali rodině Pavla Tigrida soustrastný telegram. "Václav Havel přijal zprávu o úmrtí pana Tigrida s bolestí v srdci. Pokládá Pavla Tigrida za člověka, který mohl z tohoto světa odcházet s dobrým pocite, že za ním zůstalo bohaté dílo," shrnul Havlovu reakci jeho tajemník Jakub Hladík.

Zpráva o Tigridově smrti zasáhla i současného prezidenta Václava Klause. "Pan prezident je přesvědčen, že Pavel Tigrid byl mimořádný člověk, kterého si nesmírně vážil a kterého si proto také svého času vybral do své vlády. Podle prezidenta patřil Pavel Tigrid mezi osobnosti, kterých má náš národ velmi málo, a proto nám bude velmi chybět," tlumočil prezidentovu reakci vedoucí jeho kanceláře Petr Hájek.

Podle předsedy Senátu Petra Pitharta je Tigridova smrt velkou ztrátou, protože se na všechno dokázal dívat bez jakýchkoli příkras. "Byl to člověk, která nás viděl v určitých historických situacích velmi kriticky, ale byla to kritičnost laskavá, chápavá, velkorysá. To je myslím vlastnost, která ho snad nejvíce vystihuje a to bylo to, čeho jsem si na něm vždy nejvíce vážil," připomněl Pithart.

V poslední době pobýval Pavel Tigrid střídavě v Praze a na svém venkovském sídle ve Francii. Stále se vyjadřoval se k aktuálnímu politickému dění v České republice, přispíval do názorových stránek českých novin a nevyhýbal se společnosti.

Mezi jeho nejznámější knihy patří analýzy novodobé české historie Politická emigrace v atomovém věku nebo Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu. Byl i autorem rozhlasových her a politických statí. Dlouhá léta připravoval pro vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu pravidelné nedělní poznámky Pavla Tigrida.

Pavel Tigrid byl nositelem řady vyznamenání. V roce 2000 obdržel německý Velký kříž s hvězdou řádu za zásluhy, nejdůležitější německé ocenění udělované spolkovým prezidentem. Získal jej zejména za zásluhy o porozumění mezi oběma národy a činnost v Koordinační radě česko-německého diskusního fóra. Prezident Václav Havel mu už dříve udělil Řád T. G. Masaryka.

Jan Šmíd, Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme