Zemřel průkopník protialkoholní léčby Jaroslav Skála

Ve věku 91 let zemřel v Praze v noci na dnešek docent Jaroslav Skála, zakladatel první záchytky na světě a člověk, který pomohl stovkám lidí svést boj s démonem alkoholem. Jeho pacienti sami dokládají, že měl tvrdý režim, ale slavil díky tomu velké úspěchy. Jedním z jeho hesel bylo: "Kdo dělá víc než musí, je ve výhodě."

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Skála - arch. snímek

Jaroslav Skála - arch. snímek | Zdroj: ČTK

Docent Jaroslav Skála, zakladatel první protialkoholní stanice na světě, zemřel v noci na dnešek ve věku 91 let. Položil u nás základy adiktologie, tedy oboru, který se zabývá výzkumem, prevencí a léčbou závislostí.

V čele protialkoholní léčebny v Apolinářské ulici v Praze stál téměř 35 let. Proslul tvrdým způsobem léčby alkoholismu, kterou ovšem odmítal nazývat tvrdou, ale náročnou a důslednou.

A měl pro to už před lety svůj osobní argument: "Já bych řekl, že to strašně podceňujeme. Víte, důsledky a škody nás doběhnou asi tak jako záplavy. A tím, že jsme se dostali na spotřebu kolem 10 litrů stoprocentního alkoholu ročně, tak to už je zlé!"

Podle vnučky docenta Skály Andrey Skálové zemřel doma, přirozenou smrtí, netrpěl žádnou vážnou chorobou.

Odborné odhady uvádějí, že v Česku je přinejmenším 300.000 alkoholiků. Alkohol pije denně asi 6 dospělých, dalších téměř 16 procent si ho dopřává několikrát týdně. Češi se tak řadí k největším pijákům v Evropě.

Milan Kopp, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme