Zemřel režisér Karel Kachyňa

Král Šumavy, Ucho, Už zase skáču přes kaluže, Pozor, vizita, Sestřičky. To je jen zlomek z díla jednoho z nejplodnějších tvůrců poválečné české kinematografie, režiséra Karla Kachyni. Zemřel dnes po delší nemoci v říčanské nemocnici ve věku nedožitých osmdesáti let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Kachyňa | Foto: Václav Malina

Karel Kachyňa vstoupil do české kinematografie v 50. letech, už tehdy na filmech Práče nebo Král Šumavy dokázal svůj talent a zaujal široké spektrum diváků. V 60. letech vzešla z jeho spolupráce s Janem Procházkou celá řada filmových skvostů - Kočár do Vídně, Noc nevěsty, Ucho a další.

Kachyňova široká filmografie zahrnuje více než 40 celovečerních filmů, desítku filmů televizních a dokumentárních. V roce 1970 natočil vynikající adaptaci románu australského spisovatele Alana Marshalla Už zase skáču přes kaluže, která získala řadu zahraničních ocenění.

V roce 1979 zpracoval pro televizi povídky Oty Pavla ve snímku Zlatí úhoři a ke stejné látce se vrátil ještě v roce 1986 filmem Smrt krásných srnců. Obě díla se i díky výkonům Vladimíra Menšíka, Rudolfa Hrušínského a dalších řadí k jeho nejzdařilejším. Pro televizi realizoval také seriál Vlak dětství a naděje. Mezi poslední Kachyňovy opusy patří i televizní, několikrát oceněný snímek Kráva.

Karel Kachyňa (vpravo) při natáčení | Foto: Tomáš Novák

Herečkou Jiřinou Bohdalovou odchod Karla Kachyni hluboce otřásl: "Režisér Kachyňa byl prostě vůbec nejlepší režisér, s jakým jsem kdy dělala."

Na Karla Kachyňu jako na nezapomenutelného filmaře a člověka s pohnutím vzpomíná také jeho někdejší spolužačka, přítelkyně a oblíbená představitelka výrazných rolí Jiřina Jirásková: "Nepamatuju, že by byl natočil film, který by nebyl událostí, nepamatuju, že by byl udělal někdy nějaký podraz, a myslím si, že je to opravdu vážná ztráta pro českou kinematografii."

Milan Kopp, Jaroslav Doleček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme