Zemřel senátor a bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier starší

V pražské vinohradské nemocnici dnes ve věku 73 let zemřel po delší nemoci Jiří Dienstbier starší. Disident a novinář byl jako nestraník senátorem za ČSSD. Do dějin se zapsal především jako první československý ministr zahraničí po listopadu 1989.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Dienstbier | Foto: Jana Šustová

Na začátku devadesátých let byl Jiří Dientsbier starší místopředsedou federální vlády. Později byl osobním zástupcem tehdejšího prezidenta Václava Havla na jednáních o OSN. V šedesátých letech působil jako zahraničněpolitický komentátor Československého rozhlasu.

Na spolupráci s ním zavzpomínal novinář Jan Petránek.

„Byl to vždycky skvělý kolega. Začínali jsme spolu v legendární redakci Milana Weinera. Jiří Dientsbier byl vždycky člověk velice mladý a dobře připravený na všechny okolnosti, člověk, který celý život studoval a celý život byl nesmírně čestný. Já ho pamatuji také, když byl v kriminálu za Husákova režimu, a kdy psal své snění o Evropě,“ řekl Jan Petránek.

Dodal, že Jiří Dientsbier bude jemu osobně obrovsky chybět.

„Je to člověk, se kterým odchází kus epochy, epochy poctivého a tvrdého boje disentu proti komunistickým machinacím a v poslední době proti velice nehezké korupční scéně české politiky,“ uvedl Jan Petránek.

Ministr obrany Alexandr Vondra vzpomíná, jakou významnou roli sehrál Jiří Dienstbier při nedávných jednáních o vojenské misi v Afghánistánu.

„My jsme se sice často názorově přeli, ale měli jsme se rádi a těch vzpomínek je mnoho. Asi nejzajímavější je vždycky ta poslední. Já si vzpomínám, jak se teď na podzim vzepřel tomu kličkování ČSSD a podpořil naše vojáky do Afghánistánu a pak přijal mé pozvání. On už dobře věděl, že mu zbývá jenom omezený čas, ale vydal se do Afghánistánu a podpořil tam vojáky. Myslím si, že jeho přítomnost jako prvního polistopadového ministra zahraničních věcí, který stříhal dráty na hranicích k naší svobodě byla velice důležitá,“ uvedl Alexandr Vondra.

Ztráta pro sociální demokracii

Jiří Dienstbier starší byl nyní jako nestraník za ČSSD senátorem. Pro úřadujícího předsedu strany Bohuslava Sobotku je Dienstbierovo úmrtí velkou ztrátou.

„Je to smutná zpráva jak pro sociální demokracii, tak i pro mě osobně. Jak jsem měl možnost Jiřího Dienstbiera poznat v uplynulých letech, tak to byl velmi statečný a moudrý člověk. Myslím si, že to bude ztráta nejen pro sociální demokracii a náš senátorský klub, ale také pro celou českou společnost,“ žekl Bohuslav Sobotka.

„Vysoce oceňujeme jeho práci v porevoluční vládě jako ministra zahraničí, jeho další zahraničněpolitické aktivity za Českou republiku i OSN zejména na Balkáně. Mně osobně jako hejtmanovi Jihomoravského kraje bohužel už nebude dopřáno Jiřímu Dienstbierovi předat cenu Františka Alexandra Zacha, kterou tento týden rozhodla rada Jihomoravského kraje. Je to cena za přínos v česko-srbské spolupráci a bohužel ji budu muset předat rodině in memoriam,“ řekl Michal Hašek.

Pražská organizace ČSSD na své konferenci uctila památku Jiřího Dienstbiera staršího minutou ticha.

Alžběta Rákosová, Jan Petránek, Klára Bílá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme