Zemřel sociolog, disident a politik Rudolf Battěk

Ve věku 88 let dnes zemřel známý disident a signatář Charty 77 Rudolf Battěk. Potvrdila to Jiřina Šiklová. Během sametové revoluce byl Battěk důležitou osobností Občanského fóra. Po listopadu 89 byl zvolen předsedou Sněmovny lidu a místopředsedou Federálního shromáždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolf Battěk na archivním snímku | Zdroj: ČTK

Battěk byl za dob normalizace dvakrát vězněn pro údajné podvracení republiky. Podepsal Chartu 77, byl členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a patřil k zakladatelům Klubu angažovaných nestraníků.

V listopadu 1989 se stal významným představitelem Občanského fóra. V roce 1997 obdržel Battěk Řád Tomáše Garrigue Masaryka.

Socioložce Jiřině Šiklové zůstane Battěk v paměti i srdci jako bytostně levicově smýšlející člověk a politik:

„Rudolf Battěk byl profesí sociolog, politik, ale především to byl bytostný sociální demokrat. Za těch 20 let normalizace si různě v kriminálech odseděl více jak 9,5 roku. Jinak to byl skvělý člověk, velkorysý, vtipný. Napsal krásné knížky.“

„Poslední léta byl v péči svého syna, bylo to opravdu těžké. Zajímal se o politiku, ale žádným způsobem se toho nemohl účastnit,“ dodala Šiklová.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme