Zemřel válečný veterán a generál dvou armád Milan Píka. Synovi popraveného Heliodora Píky bylo 96 let

V Bratislavě zemřel válečný veterán a český i slovenský generál Milan Píka. Informovala o tom Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea v Opavě a kurátorka pozůstalosti po generálu Heliodoru Píkovi, otci zemřelého.

Praha (Aktualizováno: 23:14 20. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Píka na snímku z roku 2009 | Foto: Alexandr Satinský / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Podle Jany Horákové zemřel válečný veterán ve středu večer. „S lítostí v srdci oznamuji, že dnes večer v sedm hodin odešel do nebe český a slovenský generál, Milan Píka. Skvělý, čestný a laskavý člověk, kamarád, přítel a rádce,“ napsala na facebooku ředitelka Slezského zemského muzea v Opavě.

„Na jeho 95.narozeniny mu přišel gratulovat i prezident Andrej Kiska. Z Česka nikdo,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz historik Pavel Paleček.

Zesnulý generál Milan Píka (vlevo) na setkání s Andrejem Kiskou | Zdroj: Soukromý archiv Pavla Palečka

U RAF

Milan Píka se narodil koncem července 1922 v Hranicích na Moravě. Otec Heliodor tehdy studoval na pařížské vojenské akademii.

„Po vyhlášení protektorátu se Milan za otcem vydal do Bukurešti, ale zanedlouho putoval do Francie k formujícím se československým jednotkám,“ přibližuje jeho život společnost Post Bellum.

Milan Píka byl příslušníkem Royal Air Force, v létání mu ale zabránila vada zraku, a tak dělal kancelářskou práci. Po válce studoval práva. Stejně jako jeho otec byl ale po únoru 1948 zatčen a uvězněn.

Ukazujeme, že zlo není dědičné, říká historik o svém filmu, v němž žádá dcera rudého kata o odpuštění

Číst článek

Heliodor Píka byl posléze ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti, Píka mladší propuštěn a společně s matkou se usadil na Slovensku. 

Generál dvou armád

V souvislosti s nespravedlivým stíháním svého otce byl v roce 1949 propuštěn z armády a měl problémy s úřady. V 60. letech dosáhl plné soudní rehabilitace svého otce. 

Za odbojovou činnost Milan Píka obdržel Československý válečný kříž a další československá i zahraniční vyznamenání. V roce 1990 byl jmenován do hodnosti plukovníka a v roce 2014 povýšil na brigádního generála.

Historik Paleček připomíná, že Píka byl jediným generálem obou armád – české i slovenské.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme