Zemřel veterán z Afghánistánu Mevald. Za hrdinství dostal i medaili od prezidenta

Zemřel český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu, bylo mu 39 let. Prezident Miloš Zeman mu také před třemi lety udělil medaili Za hrdinství, které v boji prokázal navzdory těžkému zranění. Na sociálních sítích úmrtí v úterý oznámili 41. mechanizovaný prapor a ministr obrany Martin Stropnický z ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český voják Jaroslav Mevald na archivním snímku s Medailí Za hrdinství, kterou obdržel od prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„V předvečer Dne veteránů nás ve věku 39 let náhle opustil Jaroslav Mevald, novodobý veterán a nositel Medaile Za hrdinství. Čest jeho památce!" sdělil na twitteru ministr obrany Martin Stropnický.

PROFIL: 'Jsme na sebe zvyklí, věříme si.' Veterán Mevald se chtěl do Afghánistánu vrátit, kvůli zdraví nemohl

Číst článek

„Bohužel Vám musíme oznámit, že nás opustil náš kamarád Jaroslav Mevald. Upřímnou soustrast rodině a všem pozůstalým. Nikdy na tebe nezapomene a navždy budeš v našich srdcích," uvedli na facebooku Mevaldovi kolegové z armády.

V červenci roku 2014 nejprve zahynuli v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka čtyři čeští vojáci a pátý zemřel později v nemocnici.

Jen několik dní po tomto střetu byla napadena také jednotka, v níž byl Mevald. Při dopadu protitankové střely tehdy Mevald utrpěl těžká zranění, včetně poranění hlavy. Přesto opětoval střelbu a kryl své spolubojovníky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme