Zemřela Emílie Machálková. Poslední česká Romka, která přežila holokaust

Ve věku devadesáti let zemřela Emílie Machálková, poslední česká Romka, která přežila holokaust. Českému rozhlasu to potvrdila její rodina.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V 90 letech zemřela Emílie Machálková, poslední česká Romka, která přežila holokaust | Foto: Monika Tomášková / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Emílie Machálková se narodila 25. listopadu 1926 do významné romské rodiny Holomkových. Pradědeček pamětnice se zasadil o právo Romů bydlet ve vesnicích namísto předchozího omezení obývat pouze osady mimo obce.

Příběh Emílie Machálkové zmapoval projekt Paměť národa

Číst článek

Před deportací do koncentračního tábora pamětnici společně s rodiči a sourozenci zachránil starosta Nesovic, který jim vyjednal výjimku na brněnském gestapu.

Třicet tři příbuzných válku nepřežilo, odvlekli je do koncentračních táborů a nikdo se nevrátil. Pouze tříletou neteř Růženku se podařilo zachránit.

Emílie Machálková, přezdívaná Elina, se v dospělosti prosadila jako zpěvačka, zvláště romských písní. Vyhrála několik pěveckých soutěží. Její osud zmapoval projekt Paměť národa.

Původní Romové, dlouhodobě usazení v Čechách a na Moravě, byli v naprosté většině zlikvidováni v koncentračních táborech. Po válce se jich vrátilo jen několik stovek.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme