Zemřela herečka Stella Zázvorková

Český film a divadlo přišly o významnou osobnost. Známá česká komediální herečka Stella Zázvorková zemřela ve středu ve věku 83 let ve svém bytě v Praze - Dejvicích. Údajně podlehla infarktu. Stella Zázvorková pocházela ze známé pražské rodiny architektů a celý život věnovala divadlu a filmu. Letos na jaře obdržela Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stella Zázvorková | Zdroj: ČTK

Nesmírně vzdělaná a vtipná, oduševnělá dáma za každých okolností - tak viděli Stellu Zázvorkovou její kolegové i my, diváci. Za svou šedesátiletou kariéru si zahrála přes pět desítek divadelních rolí a ve filmu a v televizi na 180 postav. S Miroslavem Donutilem se sešla v Hřebejkových Pelíšcích.

"Hrála mně kouzelným způsobem maminku a velmi ráda na to vždycky vzpomínala. A stejně tak jsme na to vzpomínali my s Bolkem (Polívkou), protože to bylo pro nás nádherné setkání s člověkem, který toho v životě tolik dokázal a neustále byl tak skromný," vzpomíná na Stellu Zázvorkovou Donutil.

Pro Jiřinu Bohdalovou byla v 60. letech v Městských divadlech pražských starší kolegyně vzorem i učitelkou. "Stella mě vlastně po celý můj život ochraňovala, zvlášť v těch začátcích. Tak mě ochraňovala a tak mi radila, že mi v určitou dobu - než jsem se dostala do povědomí diváků jako Bohdalová - říkali ´malá Zázvorková´. Prostě nesobecky pomáhala, i když jsem byla mladší, a mám na ni krásné vzpomínky, opravdu."

Aleš Ulm z České televize na Stellu Zázvorkovou vzpomíná jako na člověka, který v sobě nesl noblesu První republiky, který měl obrovský rozhled. Oceňoval u ní i cit pro český jazyk: "Mluvila tak nádhernou češtinou a vůbec to u ní nevypadalo staromilsky, bylo to naprosto přirozené a přitom byla nesmírně vtipná."

Stella Zázvorková byla téměř třicet let členkou Městských divadel pražských, hrála ale i na mnoha dalších pražských scénách. Ve 40. letech se objevovala na pódiu divadla Větrník, později byla členkou Divadla Satiry, Realistického divadla či Divadla E. F. Buriana.

Nezapomenutelné jsou její filmové role - objevovala se v titulech, které jsou dnes ve zlatém fondu české a československé kinematografie. Diváci si pamatují její temperamentní ženy z filmů Anděl na horách, Pane, vy jste vdova!, Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, či role z nedávných let ve filmech Kolja, Pelíšky, Kytice a Babí léto.

Do paměti televizních diváků se paní Stella asi nejvíc zapsala svým excelentním výkonem po boku Jana Wericha v Čechovově hře Medvěd. Právě na přítele Wericha i na další už zesnulé herecké kolegy vzpomínala před čtyřmi lety. "Věřím, že někde, v nějakém kosmickém kadlubu, existuje divadlo, kde se všichni jednoho krásného dne sejdeme."

Lenka Rákosová, Marika Táborská, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme