Zemřela novinářka Slávka Peroutková, třetí žena Ferdinanda Peroutky

V 94 letech zemřela Slávka Peroutková, třetí žena spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky. Informaci Radiožurnálu potvrdil předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky a šéfredaktor Českého rozhlasu Dvojka Martin Groman.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřela Slávka Peroutková.

Zemřela Slávka Peroutková. | Foto: René Volfík | Zdroj: Zdroj: ČT24

Novinářka Slávka Peroutková se narodila 9. listopadu 1922 v Trutnově, v rodině knihkupce jako Jaroslava Fenclová. S Peroutkou se seznámila po druhé světové válce. V květnu 1948 ji zatkli při pokusu o přechod hranic Československa, díky fingované svatbě nakonec emigrovala do Velké Británie. Odtamtud pak Peroutková odešla do spojených států, kde se v roce 1955 vdala za Ferdinanda Peroutku. Spolu pak pracovali v rádiu Svobodná Evropa.

Když se po roce 1989 vrátil zpátky do Československa, zasloužila se o návrat Peroutkova díla do českého povědomí. Stejně tak stála u vzniku Ceny Ferdinanda Peroutky, která každoročně oceňuje práci českých novinářů.

„Peroutka, to byl muž. Muž, jakého si alespoň já představuji, a myslím, že by měl být v paměti každé ženy. Protože byl statečný, skromný, velice vzdělaný, měl výborný smysl pro humor. Byl po všech stránkách obdivuhodný,“ řekla o svém muži Slávka Peroutková pro Český rozhlas v dubnu 2012.

V exilu připravila o Peroutkovi knihu Muž přítomnosti, která vyšla nejprve u Škvoreckých ve vydavatelství Sixty Eight Publishers a v roce 1995 v Nakladatelství Lidové noviny pod názvem Deníky, dopisy, vzpomínky. V roce 2005 vydala v nakladatelství Dokořán a Máj svoje paměti Třetí ženou svého muže - Třiatřicet let s Ferdinandem Peroutkou.

Kateřina Součková, per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme