Zemřela předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová, bylo jí 53 let

V sobotu večer zemřela po těžké nemoci ve věku 53 let předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Informovala o tom mluvčí úřadu Petra Báčová.

Praha (Aktualizováno: 16:21 3. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Ritschelová | Foto: Český statistický úřad

Ritschelová byla do funkce předsedkyně úřadu jmenována 1. září 2010, kdy ve funkci nahradila Jana Fischera.

Předtím působila jako rektorka univerzity Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Ritschelová se během působení na ČSÚ zasadila o modernizaci tvorby statistik, včetně elektronizace sběru dat. Snížila celkovou administrativní zátěž v oblasti statistických zjišťování a zasazovala se o zvyšování statistické gramotnosti široké veřejnosti.

Během vědecké kariéry se Ritschelová věnovala makroekonomickým aspektům v souvislosti s tvorbou a ochranou životního prostředí, environmentální ekonomii a podílela se na rozvoji národního statistického systému v oblasti životního prostředí.

Účastnila se i misí OSN, například v Kosovu.

Jeden z prvních úkolů nové vlády

Český statistický úřad je ústřední orgán státní správy. Jako hlavní orgán státní statistické služby koordinuje sběr a zpracování statistických údajů, které provádějí jednotlivá ministerstva.

Návrh na jmenování předsedy ČSÚ tak bude zřejmě jedním z prvních úkolů nové vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedu, který stojí v čele úřadu, totiž jmenuje prezident republiky na návrh vlády. Předseda ČSÚ následně jmenuje své místopředsedy.

Podle premiéra v demisi Bohuslava Sobotky (ČSSD) Ritschelová patřila k respektovaným osobnostem české vědy a ve funkci předsedkyně ČSÚ prokázala i velmi dobré manažerské kvality.

Předseda hnutí ANO Babiš napsal, že Ritschelová byla zodpovědná a oddaná státu. "Spolupráce s ní byla vynikající. Upřímnou soustrast všem jejím blízkým," uvedl na Twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme