Zemřela předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová, bylo jí 53 let

V sobotu večer zemřela po těžké nemoci ve věku 53 let předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Informovala o tom mluvčí úřadu Petra Báčová.

Praha (Aktualizováno: 16:21 3. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Ritschelová | Foto: Český statistický úřad

Ritschelová byla do funkce předsedkyně úřadu jmenována 1. září 2010, kdy ve funkci nahradila Jana Fischera.

Předtím působila jako rektorka univerzity Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Ritschelová se během působení na ČSÚ zasadila o modernizaci tvorby statistik, včetně elektronizace sběru dat. Snížila celkovou administrativní zátěž v oblasti statistických zjišťování a zasazovala se o zvyšování statistické gramotnosti široké veřejnosti.

Během vědecké kariéry se Ritschelová věnovala makroekonomickým aspektům v souvislosti s tvorbou a ochranou životního prostředí, environmentální ekonomii a podílela se na rozvoji národního statistického systému v oblasti životního prostředí.

Účastnila se i misí OSN, například v Kosovu.

Jeden z prvních úkolů nové vlády

Český statistický úřad je ústřední orgán státní správy. Jako hlavní orgán státní statistické služby koordinuje sběr a zpracování statistických údajů, které provádějí jednotlivá ministerstva.

Návrh na jmenování předsedy ČSÚ tak bude zřejmě jedním z prvních úkolů nové vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedu, který stojí v čele úřadu, totiž jmenuje prezident republiky na návrh vlády. Předseda ČSÚ následně jmenuje své místopředsedy.

Podle premiéra v demisi Bohuslava Sobotky (ČSSD) Ritschelová patřila k respektovaným osobnostem české vědy a ve funkci předsedkyně ČSÚ prokázala i velmi dobré manažerské kvality.

Předseda hnutí ANO Babiš napsal, že Ritschelová byla zodpovědná a oddaná státu. "Spolupráce s ní byla vynikající. Upřímnou soustrast všem jejím blízkým," uvedl na Twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme