Zemřela první dáma českého jazzu Vlasta Průchová

Česká jazzová scéna utrpěla velkou ztrátu. Po dlouhé těžké nemoci zemřela v pátek večer ve věku nedožitých 80 let zpěvačka Vlasta Průchová. ČTK to řekla Eva Jurinová, mluvčí motolské nemocnice, kde byla Průchová hospitalizována v léčebně dlouhodobě nemocných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Průchová | Zdroj: ČTK

Vlasta Hammerová Průchová se narodila 12. července 1926 ve slovenském Ružomberoku. Během své více než půl století trvající kariéry vystupovala s řadou špičkových orchestrů a muzikantů. Ráda vzpomínala na účinkování s orchestrem Karla Krautgartnera, doprovázely ji i orchestry Karla Vlacha či Ferdinanda Havlíka. Zpívala duety s Karlem Hálou, Milanem Chladilem i s mladým Karlem Gottem.

S velkým úspěchem také vystupovala s Junior Triem, kde vedle jejího syna Jana hráli Miroslav a Alan Vitoušovi, všichni tři budoucí špičkoví jazzoví instrumentalisté a skladatelé. Nejraději ovšem Průchová vystupovala po boku svého manžela Jana Hammera (zemřel v roce 1989), vynikajícího jazzmana a občanským povoláním kardiologa.

Vlasta Průchová začala vystupovat v roce 1946. Pro jazzový zpěv měla jako jedna z mála českých zpěvaček všechny předpoklady: cit pro frázi, bezchybný rytmus, skvělý hlas a obrovský temperament a muzikálnost. Hvězdu první velikosti z ní udělalo uvádění televizní a rozhlasové soutěže Hledáme písničku pro všední den v letech 1957 až 1961. Vzešlo z ní mnoho skladeb, z nichž se staly evergreeny. V roce 1965 jazzové dámě vzdal při své návštěvě Prahy hold i Louis Armstrong.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Průchová: Jazz, to je láska

Nad úmrtím Vlasty Průchové, významné osobnosti českého kulturního života mnoha desetiletí, vyjádřil hlubokou lítost i prezident republiky Václav Klaus. Vlastu Průchovou osobně znal, vážil si jejího umění, a také proto jí v roce 2003 ocenil státním vyznamenáním Za zásluhy II. stupně. Václav Klaus zhoršující se zdravotní stav paní Vlasty Průchové sledoval, byl s ní v kontaktu, a když se dnes dozvěděl o její smrti, řekl, že dnešek pro něj bohužel není "docela všedním obyčejným dnem."

Milan Kopp, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme