Žena, která poškodila mozek své půlroční dceři, zůstane bez trestu

Vrchní soud v Praze osvobodil matku, která podle obžaloby trvale poškodila mozek své půlroční dceři. Původně ji pražský městský soud nepravomocně odsoudil k desetiletému trestu vězení a povinnosti zaplatit dítěti čtyřmilionové odškodné. Matka podle obžaloby holčičku opakovaně bila do hlavy a dítě si ponese doživotní následky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

Podle obžaloby napadla matka dceru v dubnu. Holčičce po úderech do hlavy odumřela část mozku. Téměř nevidí a má problém i s pohybem. Žena už v minulosti dostala podmíněný trest za to, že úmyslně zranila svou starší dceru.

Soud matku osvobodil kvůli procesní chybě. Byla obžalovaná ze dvou skutků, ale Městský soud v Praze pokaždé rozhodl jinak. To podle nadřízeného vrchního soudu nejde. Jedinou možností je obrátit se na Nejvyšší soud.

„V této chvíli je to hotová věc. Ovšem domníváme se, že tam lze podat stížnost pro porušení zákona, kdyby Nejvyšší soud shledal pochybení – jako že by měl – u městského soudu. Našemu senátu může těžko něco vytýkat, tam to jinak udělat nešlo,“ tvrdí mluvčí vrchního soudu Jan Fořt.

Dcera se možná k matce vrátí

Stížnost by musel podat státní zástupce, který případ řešil. Kdyby ale někdo chtěl znovu podat trestní oznámení na matku, neuspěl by. To už nejde.

Tím, že byla matka propuštěna z vazby a trestní stíhání je zastaveno, vrátila se jí všechna rodičovská práva. Zákon nerozlišuje, za co byla souzena, z pohledu práva je teď nevinná a dítě se k ní může vrátit.

V obecné rovině lze říci, že pokud má člověk vzatý do vazby dítě, snaží se úřady najít druhého rodiče, příbuzného nebo jiného blízkého člověka, u kterého by mohlo dítě zůstat. Až poslední možností je ústavní péče a o té rozhoduje soud.

Eliška Malínská, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme