Žena, kterou záchranáři v neděli vytáhli z laviny v Krkonoších, v nemocnici zemřela

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové v noci na pondělí zemřela žena, kterou v neděli v Krkonoších v oblasti Mužských kamenů zavalila lavina. Do nemocnice byla převezena v kritickém stavu, řekl mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor. Neštěstí se stalo v neděli na Mužských kamenech, hora je asi šest kilometrů od Špindlerova Mlýna. Ženu přepravil vrtulník do hradecké nemocnice. Další dva muži utrpěli šok, vyvázli bez zranění.

Hradec Králové (Aktualizováno: 10:23 15. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neštěstí se stalo v neděli na Mužských kamenech, hora je asi šest kilometrů od Špindlerova Mlýna (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Do Fakultní nemocnice Hradec Králové byla převezena v kritickém stavu a přes veškerou péči se ji nepodařilo zachránit. Zemřela v noci na dnešek,“ řekl v pondělí Sochor.

Lavina sjela na polské straně hor v neděli odpoledne. Horští záchranáři po pádu laviny našli pod sněhem jednu ženu, kterou přepravil vrtulník do hradecké fakultní nemocnice.

Podle horské služby bylo na místě v době sesuvu šest lidí, nikdo další zranění neutrpěl. Zřejmě se pohybovali mimo značenou turistickou trasu.

V Krkonoších spadly dvě laviny. Žena, kterou záchranáři našli, zemřela, další dva lidé utrpěli šok

Číst článek

„Lavina sjela směrem na sever, bylo to v Černém kotli, kousek za hranicí. Informaci jsme dostali těsně před 14.00. Hned na začátku jsme dostali informaci, že se tam pohybovalo šest lidí, byli na skialpech, jednalo se o Čechy. Pravděpodobně si lavinu odřízli sami. Pokud se dostali do tohoto lavinového problému, museli se pohybovat mimo značenou trasu,“ řekl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Lavina se v neděli uvolnila také na polské straně Krkonoš v lokalitě Bialy Jar, kde pomáhaly desítky členů české horské služby. Pod sněhem tam nikoho nenašli.

V končící zimní sezoně jde v Krkonoších o druhou oběť související se sesuvem lavin.

Lavinové neštěstí se stalo v Krkonoších také 15. února. Lavina na české straně hor zasypala sedmnáctiletého skialpinistu, mladík zemřel, druhý čtyřicetiletý muž přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

Druhý stupeň lavinového nebezpečí

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech Krkonoš je 60 až 110 centimetrů sněhu, více ho je uloženo na některých závětrných svazích, žlabech a v odtrhových zónách.

Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve strmém extrémním terénu.

Pár vyrazil na túru do Krkonoš v teplácích a teniskách, musela ho zachraňovat horská služba

Číst článek

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v této zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku pozoruhodně intenzivní, na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

Právě v lokalitě Bialy Jar se stalo 20. března 1968 vůbec největší lavinové neštěstí v dějinách Krkonoš. Lavina si tam vyžádala 19 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme