Žena na mateřské nemůže pro svého zaměstnavatele částečně pracovat na stejné pozici jako před porodem

Žen, které chtějí spolu s péčí o malé dítě alespoň částečně pracovat, stále přibývá. Důvody jsou jak ekonomické, tak osobní. Zůstat i po odchodu na mateřskou v kontaktu se svým zaměstnavatelem ale není úplně jednoduché. I když oba chtějí. Žena nemůže pobírat příspěvek v mateřství a zároveň - i když částečně - vykonávat stejnou pozici, na které pracovala před porodem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

matky s dětmi

matky s dětmi | Foto: Jan Rosenauer

Dávka mateřská je hrazená ze zdravotního pojištění. Pokud ji žena pobírá, nemůže ji zaměstnavatel zároveň platit za stejnou práci, ze které je uvolněná v pracovní neschopnosti. Tak úřady vysvětlují současnou legislativu. A praxe? Zaměstnavatelé buď smlouvu ženě, která chce pracovat například pár hodin týdně, upraví, nebo si ona najde přivýdělek jinde. V tom omezena není.

"Já jsem pro něj na nemocenské a pracovat pro něj nemůžu. Co mi ale přijde paradoxní je, že můžu dělat stejnou práci pro kohokoliv jiného. Takže já samozřejmě pracuju pro kohokoliv jiného, jenom ne pro svého zaměstnavatele, kde bych pracovala ráda," vysvětluje paní Lenka, která na tuto praxi několik týdnů po porodu narazila. Se zaměstnavatelem se dohodli a smlouvu ji nakonec upravil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma mateřské ve vysílání Radiožurnálu mapuje redaktorka Václava Vařeková

Pomoc v mateřství žena pobírá zhruba půl roku a na toto období se omezení vztahuje. Pokud tedy žena odešla na mateřskou z pozice účetní a zaměstnavatel ji chce i po porodu na stejné pozici využít, musí ji změnit smlouvu.

"I kdyby uzavřela, že bude chodit jednou týdně a bude dělat tu účetní, že si zkrátí úvazek na jeden den v týdnu, tak peněžitá pomoc v mateřství jí nenáleží," vysvětluje Marta Ženíšková z ministerstva práce a sociálních věcí.

Ve své profesi jsou po porodu omezeny i podnikatelky, které dávky v mateřství čerpají.

"Jakmile už splní podmínku účasti na nemocenském pojištění a tedy i nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak nesmí osobně vykonávat tu samostatnou výdělečnou činnost. To znamená, že žena, která vykonává práci sama, například povede obchod a bude tam prodávat, tak po tu dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství zkrátka ten obchod nemůže provozovat."

Politici změnu nechystají

Podle ředitelky Gender Studies Lindy Sokačové by si systém mateřské zasloužil úpravu a tenhle bod by mohl být jedním z nich.

"Samozřejmě kdyby se měnil nějakým způsobem systém mateřské a rodičovské v České republice, tak je to asi věc, o které by se dalo hovořit. Ale v současné době je ta mateřská šest sedm měsíců a ženy ji z různých důvodů opravdu využívají celou a přivydělávají si většinou na nějaké ty menší úvazky nebo formou jakoby specificky definovaných prací."

Dvě nejsilnější strany - ODS a ČSSD - se v pohledu na mateřskou a rodičovskou různí. ODS chce podporovat firmy, které zaměstnávají rodiče s dětmi, a ženám, které se chtějí vrátit do práce brzy po porodu, nabídnout alternativu.

"Vedle možnosti být 28 týdnů s touto peněžitou pomocí v mateřství za 70 procent zjednodušeně řečeno náhradového poměru by byla možnost ještě být dejme tomu 14 týdnů za 100 procent platu," říká místopředseda ODS Petr Nečas.

ČSSD se podle místopředsedy Zdeňka Škromacha zaměřuje spíš na rodičovskou, kterou by si partneři mohli vybírat po kouskách, než přímo na mateřskou.

"Přinejmenším ty první týdny a měsíce by se skutečně matka měla věnovat svému dítěti a nepřenechávat to některým řekněme zařízením," myslí si Škromach.

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme