Žena zraněná při střelbě na autobus ve Francii se zítra vrátí do Česka

Český rozhlas získal exkluzivní rozhovor s cestující zraněnou při sobotní střelbě na český autobus v jižní Francii. Češi se vraceli z dovolené ve Španělsku a byla mezi nimi také třicítka školáků. Dvě kulky roztříštily okna a střepy poranily šest lidí. Zranění Hany Bousové, která je stále v péči lékařů v nemocnici v Saint-Étienne, byla nejvážnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatsko, dálnice A1 | Foto: Martin Dorazín

Jak Hana Bousová řekla Českému rozhlasu, kromě vážného poranění oka utrpěla také zranění hlavy.

„To oko nevidí, to je prostě totálně mrtvé. To je jenom obrovská modřina. Oční specialistka říká, že se musí počkat, až opadnout ty otoky. Protože já měla i otok na mozku, já měla oteklou hlavu.“

Paní Bousovou i jejího manžela, který utrpěl lehčí poranění, by sanitka měla zítra ráno převézt do nemocnice v Českém Krumlově. Čeští lékaři patrně budou zraněnou ženu ještě operovat, aby odstranili všechny střepy.

Českému rozhlasu Hana Bousová také popsala chvíle bezprostředně poté, co na autobus někdo vystřelil. Zrovna usínala a ze spánku ji vytrhla rána. V první chvíli si myslela, že vybuchla televize, která chvíli předtím hrála.

„Šílená rána v obličeji a muž začal křičet, že se mu něco stalo. Toho to podrazilo, lehnul na zem a já jsem najednou začala křičet, že ze mě teče krev. Začala mi téct krev z hlavy, z nosu, ucha, a když jsem si sáhla na obličej, krev mi tekla i z očí. Tak jsem začala křičet, aby zastavili, a pak už jsem zaslechla, že se snad střílelo,“ popisuje zraněná cestující.

Autobus pak dojel na nejbližší čerpací stanici, kde už čekala policie, která přivolala záchrannou službu a ta pak zraněné odvezla na pohotovost. Podle paní Bousové ji lékaři na pohotovosti zachránili oko - to řekla s vědomím toho, že ještě není jisté, do jaké míry se její zranění zahojí.

V autobuse byla i třicítka dětí ze základní školy ve Stodu na Plzeňsku. Žádné z nich neutrpělo vážnější fyzická zranění. Se školáky nicméně pracuje psycholog, aby jim pomohl traumatický zážitek překonat. Václav Svoboda, v jehož péči děti jsou, řekl Mladé frontě DNES, že několik žáků bude mít v péči delší dobu.

Jana Kosová, mta, Tea Parkanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme