Ženisté, chemici i dělostřelci v jednom. Armáda buduje Brigádní úkolové uskupení

Česká armáda buduje pro potřeby NATO takzvané úkolové uskupení. To se vyznačuje tím, že zahrnuje všechny možné specializace. Od ženistů, přes dělostřelce, chemiky až po zdravotníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Prahy se 26. srpna z Afghánistánu vrátili příslušníci 9. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu české armády působící v provincii Lógar | Foto: Tomáš Junek | Zdroj: ČTK

Jednotka by měla být schopná operovat samostatně bez podpory dalších oddílů, vysvětluje náčelník generálního štábu Petr Pavel.

„To je uskupení, které se v podstatě v míru ve většině států nevyskytuje a skládá se jenom pro potřeby konkrétní operace,“ popisuje Pavel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o speciální jednotce zjišťoval Petr Medek

„My máme v míru postavené dvě brigády jako mechanizované. K nim potom přidáváme prvky podle potřeby. Pro potřeby NATO, pro potřeby operace, se samozřejmě nevyčleňuje samostatná mechanizovaná brigáda, protože by jí chyběla veškerá podpora,“ pokračuje.

„A proto se připravuje takzvané Brigádní úkolové uskupení, jehož součástí budou právě všechny ty zmiňované prvky, které v míru jsou samostatným útvarem,“ uzavírá náčelník generálního štábu.

Jednotka má být připravená mimo jiné pro případ napadení jiného státu Severoatlantické aliance. Pak by vyrazila na pomoc. Velitel Společných sil české armády Ján Gurník dodává, že termín pro dokončení všech nezbytných kroků je rok 2014. Ovšem kvůli nedostatku peněz se to nemusí stihnout.

„Opravdu tam závisí na tom, jakým způsobem jsou dovybaveni, jakým způsobem jsou zabezpečeny materiálem. Protože pokud je někam pošleme, tak musí mít určité zásoby,“ vyzdvihuje.

„Pokud dojde k posunutí, určitě to nebude z toho, že jsou vojáci špatně připraveni, spíš že se nám nedostává v některých komoditách dostatek finančních prostředků, abychom ty zásoby a materiál mohli pořídit,“ dodává Gurník.

Chrudimští ženisté zamíří do Mali

Základem jednotky se stane žatecká 4. brigáda rychlého nasazení. Pod ní spadají i ženisti z Chrudimi. Ti se teď začnou připravovat na misi v Mali, kterou schválila vláda.

„To znamená, že by se do padesáti vojáků armády České republiky podílelo na výcviku na výcviku mechanizované pěší jednotky maliské armády zpravidla o velikosti jednoho praporu. S tím, že by tato mise trvala patnáct měsíců,“ říká premiér Petr Nečas.

Vojáci se připojí k misi Evropské unie, která chce pomoct maliské vládě s islamisty na severu země. Češi se ale bojů nezúčastní. Jejich úkolem bude cvičit vojáky tamní armády.

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme