Zentiva chce zdražit důležitý lék Noradrenalin, VZP s tím nesouhlasí

Důležitý lék Noradrenalin chce zdražit jeho jediný český výrobce farmaceutická firma Zentiva, protože současná cena nekryje ani výrobní náklady. Noradrenalin se používá skoro při každé operaci a pomáhá zejména v případech nízkého krevního tlaku. Navýšení ceny doporučil i Státní ústav pro kontrolu léčiv /SÚKL/. S tím ale nesouhlasí Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Zentiva už dva roky pracuje na tom, aby se Noradrenalin prodával za vyšší cenu. Farmaceutický gigant má problém s tím, že cena, za kterou lék dodává na trh, je nejnižší v celé Evropské unii. A jak podotýká mluvčí Zentivy Věra Kudynová, nekryje ani výrobní a distribuční náklady:

"Státní ústav pro kontrolu léčiv uznal, že cenu léku je nutné zvýšit. A novou cenu kalkuloval podle nové metodiky. Ale VZP se proti kalkulaci SÚKL odvolala a neuznala ho."

Důvod, proč VZP s postupem nesouhlasí, vysvětluje Anna Veverková z tiskového odboru: "My se domníváme, že Státní ústav pro kontrolu léčiv z moci úřední má snižovat ceny léků. V žádném případě ale ne zvyšovat ceny léků v České republice zjistí-li, že jinde v Evropské unii jsou ty ceny vyšší. Nejedná se jen o lék Noradrenalin, ale shodou okolností je v tom balíku, o kterém takto SÚKL rozhodl, i tento lék".

Státní ústav pro kontrolu léčiv takové tvrzení odmítá a odvolává se na zákon o veřejném zdravotním pojištění, podle kterého je možné cenu jak snížit, tak zvýšit. Odvolání VZP teď zpracuje ministerstvo zdravotnictví.

Katka Brezovská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme