Ženy by měly mít možnost rodit v porodních domech, shodla se komise

České ženy, které nechtějí rodit v nemocnici a volily by jinak porod v domácím prostředí, by měly mít možnost rodit v porodních domech. Shodli se na tom členové komise, kterou sestavilo ministerstvo zdravotnictví i kvůli problematice domácích porodů a postavení porodních asistentek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stres je rizikovým faktorem těhotenství.

Stres je rizikovým faktorem těhotenství. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Porodní domy by měly vznikat v areálech nemocnic, aby nebyl dojezd na sál v případě komplikací příliš dlouhý.

„Já to vidím tak, že se budou redukovat lůžka, čili v mnoha nemocnicích zůstanou volné prostory. S těmi volnými prostorami se dá nakládat různě, mohou tam vznikat i porodní domy. Samozřejmě problém bude, jestli by měl porodní dům být někde pět kilometrů od zdravotnického zařízení,“ řekl šéf komise a místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Aleš Roztočil z TOP 09.

Dodal, že porodní domy jsou vítaným kompromisem mezi porodními asistentkami a lékaři, kteří domácí porody zpravidla nedoporučují.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu informovala o vzniku porodních domů Květa Moravcová

Vybavením by se porodní domy neměly lišit od pohodlně zařízeného pokoje s vanou, sprchou nebo i bazénem. Přesné kontury návrhu budou známé po prázdninách, kdy se komise znovu sejde a shodne se na konkrétním textu. K tomu se pak vyjádří ještě lékaři, kteří byli na jednání o českém porodnictví zatím jen jednou, a to ještě odešli před skončením schůzky.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegra navíc zbývá v této oblasti dořešit množství nejasností. Třeba případ, kdy matka porodnici odmítne s tím, že své dítě chce přivést na svět doma.

„Jak zajistit doma alespoň něco bazálního tak, aby dítě a rodička nebyli ve velkém nebezpečí. Ale na druhou stranu, aby nikdo porodní asistentku, kterou by tam (rodička, pozn. red.) chtěla mít, nemohl napadnout za to, že postupuje non lege artis, ale že vykonává něco jako první pomoc u člověka, který do nemocnice nepůjde a podepíše to,“ vysvětlil.

Domácí porod? Na vlastní riziko

Ženy v Česku mohou plánovaně rodit mimo zdravotnická zařízení, ale stát jim kvůli novele zákona o zdravotních službách nemůže zajistit adekvátní pomoc. Na tu mají nárok až ve chvíli, kdy by došlo ke komplikacím.

Porodní asistentky totiž k práci mimo porodnice nedostávají registraci a stojí tak mimo zákon. Pokud pomáhají ženám rodit doma, hrozí jim milionová pokuta a v případě komplikací při porodu až trestní stíhání.

Porodní domy by měly být alternativou mezi porodem v nemocnici a doma. Vznikat by měly v areálech nemocnic, aby byla v případě komplikací zajištěna péče pro matku i dítě. Vybaveny by měly být jako pohodlné pokoje se vším, co nastávající matky potřebují.

Podle předsedy sněmovního Výboru pro zdravotnictví Borise Štastného z ODS by činnost asistentek u domácích porodů měla mimo zákon zůstat.

„Podle stávajícího zákona o zdravotních službách jsou porodní asistentky mimo zákon. Nemůžete chtít, abychom legalizovali poskytování zdravotní péče za předem nevyjasněných podmínek v nějakém prostředí, které není zdravotnickým zařízením, zjednodušeně řečeno v terénu. Tyto věci děláme například u domácí zdravotní péče, následné zdravotní péče a tak dále, ale u porodu jsme se k tomu nerozhodli, tato situace podle mého názoru vyhovuje,“ uvedl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Dodal také, že péče při a po plánovaném domácím porodu by neměla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Větší respekt k těhotenství a porodu

Zavedení porodních domů není jedinou plánovanou změnou. Podle Roztočila by se měli zdravotníci začít dívat na těhotné a rodící ženy s respektem. „Proč se ženy rozhodnou pro domácí porod? Kvůli tomu, že mají informace o tom, že v nemocnici je budou brát jako objekty porodu, nebude s nimi navazována konverzace, budou jim zaváděny infuze oxytocinu, budou se jim zbytečně dělat císařské řezy. Toto je gro klientek domácích porodů,“ upozornil.

Zkvalitnění péče v porodnicích by mohlo omezit domácí porody, říká poslanec

Číst článek

Komise si totiž od těchto změn slibuje, že většina žen, která nechce rodit v porodnici, od porodu doma ustoupí a využije porodní dům. Další změnou jsou také vyšší nároky na porodní asistentky, pokud jde o jejich vzdělání. Medici a zdravotní sestry by se také měli učit psychologii a sociologii porodu.

Květa Moravcová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme