Ženy by mohly rodit jen s porodní asistentkou. Lékaři upozorňují na rizika

Ministertsvo zdravotnictví chystá velkou změnu v porodnictví. Ženy budou rodit v porodních domech jen s porodní asistentkou, pokud nenastanou komplikace. Lékař by zasahoval jen na zavolání a v případě větších komplikací by žena byla převezena do nedaleké nemocnice. Ministr Leoš Heger tak chce vyjít vstříc ženám, které touží porodit dítě v příjemnějším prostředí, než jaké nabízí nemocnice. Tvrdí také, že porodní báby by resortu ušetřily peníze. Plán na porodní domy se ale moc nezamlouvá lékařům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spící novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

Prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák si myslí, že pokud by se o těhotné ženy starala pouze porodní asistentka, tak by nebyla provedena potřebná vyšetření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák

„Nebyl by odebrán stěr z děložního hrdla na prevenci rakoviny děložního hrdla, tam už značná rizika jsou, a patrně by nebyla prováděna žádná ultrazvuková vyšetření, takže by se rodily děti s vrozenými vadami, i s takovými, které jsou s životem neslučitelné. Také by se mnohem později ženy dozvěděly, že se plod v jejich těle vůbec nevyvíjí,“ vysvětlil ve Světě o druhé na Rádiu Česko.

Dodal, že ekonomický benefit návrhu je jen přáním ministra Hegera, protože reálně by se prý péče výrazně prodražila. Těhotná žena by totiž chodila současně ke dvěma poskytovatelům zdravotní péče.

„Česká republika je jednou z mála zemí, kde je dostatek ambulantních gynekologů a kde se podařilo dostat ambulantního gynekologa do systému preventivní péče, primární péče. To znamená na rozdíl od mnoha jiných zemí Evropské unie se na vyšetření u gynekologa nečeká několik měsíců,“ doplnil výhody stávajícího systému Dvořák.

Ondřej Černý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme