Ženy, které se staly obětí znásilnění, budou mít nárok na terapii

Oběti trestných činů v Česku mají ode dneška větší práva. Začíná totiž platit zákon, který jim má zajistit různé formy pomoci a posílit ochranu poškozených. Statistiky ročně evidují na 300 tisíc trestných činů s minimálně jednou obětí, ale odborníci odhadují, že se jich stane jednou tolik.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčení (ilustrační foto)

Zatčení (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Asi padesátiletá paní Vlasta z Frýdku-Místku pracovala v herně, když ji přepadl lupič se zbraní v ruce.

„Nikdo si nedovede představit, jaké to je, když vám míří přímo do obličeje. Brečela jsem, bylo to hrozné, už bych to nikdy nechtěla zažít,“ popisuje paní Vlasta.

Lupič měl sice plynovou pistoli, ale i ta může zabít. Žena navíc po šarvátce s ním skončila s dlahou na ruce. Právě takovým obětem by měl zákon pomáhat. Nebo například znásilněná žena by měla mít nově nárok na kvalitní terapii až za 50 000 korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o pomoci obětem trestných činů natočila Lenka Jansová

„Oběť může soudu předat takzvané prohlášení oběti o dopadu na její život, které se založí do spisu a u soudu je také čteno," vysvětluje prezidentka sdružení Bílý kruh bezpečí Petra Vitoušová.

„Nad rámec újmy na zdraví, psychické újmy, případně materiální škody může vyjádřit, jak ten trestný čin narušil její sociální vztahy, soukromý život a tak dále,“ dodává.

Podle Bílého kruhu bezpečí má ale zákon také své slabiny. Ministerstvo spravedlnosti například spustí registr služeb rozčleněný do několika kategorií, ale samy oběti ještě nevědí, jakou pomoc potřebují.

Lenka Jansová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme