Ženy s rakovinou prsu mohou i po nemoci žít běžný život, říká pacientka

Ženám, kterým lékaři oznámí, že mají rakovinu prsu, se často život během chvíle obrátí naruby. S nemocí bojuje i Jitka Chudáčková z Plzně, podle níž mohou ženy po rakovině prsu žít i přes jisté komplikace život jako kdokoli jiný. Nemoc ji navíc přiměla ke splnění snu, založení chovné stanice retrieverů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina prsu | Foto: Fotobanka Profimedia

Brala jste v době před nemocí všechna ta varování a výzvy k prevenci vážně, nebo jen tak šla kolem vás?

Až tak úplně vážně jsem to nebrala, i když určitou prevenci jsem samozřejmě taky dělala. Chodila jsem pravidelně na kontroly, nicméně tady na to jsem si přišla sama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview o rakovině prsu byla Jitka Chudáčková

Co se děje uvnitř ženy, která se od doktora dozví, že má rakovinu prsu, respektive že o něj přijde?

Je to ukrutný šok, potom bezmoc, potom vztek a všechny emoce se nějak namíchají dohromady. Vlastně si to ani moc dobře nepamatuju, protože všechno šlo okolo mě. Všechny informace, které jsem dostávala, tak spíš asi vnímal můj manžel.

Manžel pro vás byl asi velkou oporou.

On byl největší oporou vůbec, i v průběhu celé té léčby.

Co bylo horší – diagnóza, ten okamžik kdy vám to řekli, nebo následná léčba?

Diagnózu nejprve vnímáte jako určitý rozsudek smrti a léčba je způsob, jak se z toho dostat. Léčba samozřejmě není vůbec nic příjemného, je to vyhánění čerta ďáblem. Byla hodně náročná.

Vy teď čekáte na rekonstrukci prsu, jak se v takovém období žije? Můžete si jít třeba zaplavat do bazénu?

Můžu, i když na to potřebuju speciální plavky, stejně jako speciální spodní prádlo. Hlavně je ale nedostatek kabinek, kde se člověk může převléct, aniž by ho ostatní sledovali. A samozřejmě že těch, kteří vás sledují, je hodně.

Rozhodla jste se, že když jste prošla touto zkušeností, tak o tom budete přinejmenším otevřeně mluvit, což určitě pomůže ostatním. Na co se vás nejvíc ptají ženy, které dostaly podobnou diagnózu?

To jsou takové „provozní“ záležitosti – jak si usnadnit léčbu nebo jestli je možné potom normálně žít. Je to možné – když to překonáte, tak samozřejmě, že jsou určité zdravotní problémy, které vás potom provázejí, ale v podstatě žijeme úplně normální život jako každý jiný.

Slyšel jsem, že chcete mít chovnou stanici retrieverů, která se má jmenovat LoveJoy – podle unikátní komety, která před časem proletěla kolem Slunce a přežila.

Kometa symbolizuje neskutečnou vitalitu a sílu žít dál, protože proletěla okolo Slunce, což je ohnivá koule, která všechno zahubí. A překvapila všechny včetně vědců, že kometa letěla dál a to je důležité.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme