Ženy s vadnými prsními implantáty čekají, jak dopadne soud s výrobcem

Proces s představiteli francouzské firmy PIP, která vyrobila vadné prsní implantáty, jde do finále. Na verdikt soudu v Marseille napjatě čekají také tisíce žen z celého světa, kterým lékaři problémové náhrady voperovali. V České republice dostaly vadné implantáty asi dva tisíce žen, ne všechny si je ale nechaly vyměnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto)

Operace (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Paní Květa onemocněla rakovinou prsu a pak dostala implantáty. Když se dozvěděla, že musí na operaci znovu, rozplakala se.

„Ta aféra mě strašně zaskočila zvlášť z toho důvodu, že to jsou implantáty z Francie,“ svěřuje se. „Naštvaná jsem, ale asi na tu firmu, na lékaře naštvaná být nemůžu,“ dodává.

Podle právničky Dagmar Raupachové by se měly poškozené ženy rozhodně domáhat náhrady škody. „A tím mám na mysli veškeré škody, která jim tím vznikla, ať už to je bolest, stres, jiné poškození zdraví, eventuální nucený pobyt v nemocnici, ušlá mzda či jiné náklady, které jim v té souvislosti vznikly,“ vypočítává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Tereza Bartůňková se zajímá o kauzu vadných prsních implantátů od firmy PIP

Poškozeným radí, aby žalobu směřovaly na zařízení, kde jim vadný implantát voperovali. „Obecně řečeno je v té odpovědnostní linii v případě soukromého lékaře odpovědný sám lékař, v případě nemocnic či klinik jsou to tyto subjekty. A ony se potom mohou dál ,hojit‘ na výrobci a podobně,“ přibližuje Raupachová.

Vadné implantáty dostalo podle odhadů na 300 tisíc žen v 65 zemích, v některých už čelí nemocnice žalobám.

Také několik žen z České republiky uvažovalo o podání hromadné žaloby na nemocnice. Založily iniciativu Vadné implantáty PIP. Nakonec z toho ale sešlo, jak vyplývá z jejich internetových stránek.

Ve Francii končí proces s výrobcem vadných prsních implantátů PIP

Číst článek

Ženy po rakovině mají v nemocnicích výměnu implantátu zdarma. Náklady na operace jdou z rozpočtů nemocnic a pojišťovny je neproplácí.

Na verdikt francouzského soudu proto čeká například i Vinohradská nemocnice v Praze. Poté rozhodne, jestli se o náklady bude soudit.

„V souvislosti s výsledky soudního procesu Vinohradská nemocnice zváží podání žaloby o náhradu škody,“ potvrzuje mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme