Ženy už mohou rodit anonymně

Svobodné ženy, které nechtějí dítě, mohou ode dneška rodit anonymně. Umožňuje to novela zákona o zdraví lidu. Pokud o to požádají, nedostanou se jejich osobní údaje z porodnice. Veškerou dokumentaci související s těhotenstvím a porodem zdravotnické zařízení zapečetí a otevřít ji bude možné pouze se svolením soudu. Cíl této změny je jasný - snížit počet potratů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

novorozeně | Foto: Jaroslav Zvára

Novela má také zabránit tomu, aby ženy ze strachu z prozrazení těhotenství rodily tajně mimo porodnici a pak dítě usmrtily. Podle advokátky Dagmar Raupachové je ale nutné zajistit, aby se informace o rodičce skutečně nedostaly ven. "Určit konkrétní, nejlépe jmenovitý okruh osob, které budou oprávněny s takovou evidencí manipulovat."

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková si myslí, že možnost rodit anonymně by měly mít i vdané ženy. "Jedním z důvodů vražd novorozenců také bylo, že se jednalo o dítě z nevěry."

Utajované porody ale mají také své odpůrce. Je mezi nimi i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. "Spíše bych měla strach, že tato záležitost bude sloužit určitým komerčním účelům."

Obavy z utajovaných porodů projevují i jiní. Podle nich totiž dítě ztratí identitu.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme