Největší jednorázová ztráta. Před čtyřmi lety zabil sebevražedný atentátník pět českých vojáků

Měla to být běžná obhlídka v okolí základny Bagram v Afghánistánu. Pro pět českých vojáků ale byla tou poslední. Když totiž ráno 8. července 2014 u tamní polikliniky sesedli z vozidel a mluvili s místními, projel kolem muž na kole a v jejich blízkosti se odpálil. Čtyři čeští vojáci tehdy zemřeli na místě, pátý několik dní po převozu domů. Mezi oběťmi byli i afghánští policisté a civilisté včetně dětí.

Praha/Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci na zahraniční misi v Afghánistánu (archivní foto)

Čeští vojáci na zahraniční misi v Afghánistánu (archivní foto) | Foto: iDNES.cz | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Skupina studentů z místní náboženské školy se shromáždila kolem vojáků a pak náhle přišel výbuch. Mnoho žáků zemřelo a další jsou ranění," popsal tehdy jeden z místních, co se před čtyřmi lety stalo. K útoku se záhy přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

2:25

Nezemřeli zbytečně, řekl Zeman o padlých vojácích. O misi bude možná jednat sněmovna

Číst článek

Prezident Miloš Zeman padlé vojáky vyznamenal in memoriam a každý z nich měl pohřeb s vojenskými poctami.

„Je pouze jeden horší způsob návratu vojáka do vlasti, a to je, když se vrátí beze cti. Ti vojáci se zcela rozhodně vrátili se ctí," řekl tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel k největší jednorázové ztrátě, kterou dosud česká armáda utrpěla.

A bezpečno není ani v řadě dalších zemí, kam Česko posílá své vojáky i dnes. Nejvíc jich je v Afghánistánu, Mali a Iráku a armáda tam plánuje počty ještě navýšit. O konfliktech, kterých se tam čeští vojáci účastnili, moc nemluví. Loni ale informovala o zapojení českých jednotek do protiteroristické akce v malijském hotelu, kde útočníci drželi rukojmí.

Poslanci schválili posílení misí. I přes odpor KSČM a SPD vyrazí vojáci i do Pobaltí

Číst článek

„Ti útočníci začali střílet do místních obyvatel, hotelových hostů. Byli ozbrojeni samopaly AK, měli ruční granáty a krátké pistole. Dva byli zadrženi a čtyři zlikvidováni," vyprávěl o tom po návratu domů velitel Bedřich Hýža.

Z této akce čeští vojáci vyvázli beze ztrát. Ovšem pro případ, že by tolik štěstí neměli, založila v roce 2015 armáda společně s Charitou České republiky Vojenský fond solidarity. Dárci do něj za tu dobu vložili zhruba 7 a půl milionu korun a peníze zatím pomohly dvanácti lidem.

„Byli to vojáci, kteří se dostali do tíživé životní situace. Ať už sami byli zranění nebo jejich rodinní příslušníci se potýkali s těžkou nemocí nebo jinou tragédií v rodině,“ říká Radiožurnálu Jakub Lička z Charity České republiky.

Od roku 1991 padlo v zahraničních misích celkem pětadvacet českých vojáků.

Afghánistán - Přehled úmrtí zahraničních vojáků (stav k 13. 7. 2014) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme