Zgarba: Pokud se prokáže moje vina, rezignuji

Šéf resortu zemědělství Petr Zgarba je připraven vzdát se své funkce, pokud šetření policie prokáže porušení zákona v otázce státní dotace. Tu měl podle tisku zajistit obci Lípa-Petrkov na Havlíčkobrodsku na rekonstrukci inženýrských sítí. Část peněz měla být použita na kanalizaci k pozemkům, kde chce ministrova rodina údajně provozovat lázně. Zgarba s tím ale nesouhlasí a odmítá, že by se dopustil nezákonného jednání. Kauzou se zabývá protikorupční služba policie. O případ se zajímal také předseda vlády Jiří Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Zgarba | Foto: vysocina.socdem.cz

Petr Zgarba dnes důrazně odmítl, že by se svým postupem dostal do střetu zájmů. Podle ministra se ale dotace týkala celé obce a na kanalizaci zatím nebyla uvolněna ani koruna: "Prioritou je čistička a centrum obce. Připojení nejen mého domu, ale i několika dalších v okolí, je poslední etapa plánované výstavby. Není tedy v žádném případě pravda, že navýšení dotace má sloužit k mému soukromému záměru. Tvrdě se tedy ohrazuji proti těm médiím, která tvrdí, že jsem zneužil dotaci."

Ministr si je jistý, že nákupem pozemku v Petrkově žádný zákon neporušil. "Dle občanského zákoníku se jedná o nabývání vlastnictví na základě kupní smlouvy. Nejde tedy o nepovolený obchodně-právní vztah mezi poslancem a státem, ale o legální vztah občansko-právní," řekl Zgarba.

Pozemky byly podle něj koupeny prostřednictvím veřejné dražby. "Moje manželka, která pracuje na regionálním pracovišti Pozemkovém fondu, nemohla tento nákup v žádném případě ovlivnit. Pokud šetření policie prokáže porušení zákona z mé strany, jsem připraven dát svou funkci k dispozici," uvedl ministr zemědělství.

Vysvětlil také, že o navýšení dotace žádal Ministerstvo financí ještě jako poslanec s pověřením zastupitelstva. Zgarbovy pozemky jsou teď v pronájmu, ze kterého mu neplyne zisk. Okolnosti případu přesto prověřuje protikorupční služba policie.

S kauzou se už seznámil také premiér Jiří Paroubek. Konstatoval, že dotaci navrhl rozpočtový výbor, prošla Sněmovnou a Ministerstvem financí a byla uznána jako potřebná. I předseda vlády Paroubek je přesvědčen o tom, že pokud policie zjistí porušení zákona, musí na to kdokoli - tedy i ministr Zgarba - reagovat.

Milada Richterová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme