Žhář z Klíčova jednal sám, říká Rakušan. Podle Fialy se podezření ze zapojení Ruska prověřuje

Cizinec podezřelý ze žhářského útoku v autobusových garážích pražského dopravního podniku z minulého týdne jednal sám, neměl v Česku žádné „komplice“, řekl v pátek ve Sněmovně ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podezření ze zapojení ruských tajných služeb se podle premiéra Petra Fialy (ODS) prověřuje a pravděpodobnost je vysoká. Soud poslal v pondělí šestadvacetiletého cizince do vazby.

Praha (Aktualizováno: 11:21 14. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobusové garáže Klíčov (archivní fotografie z roku 2019)

Autobusové garáže Klíčov (archivní fotografie z roku 2019) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: Profimedia

„Je intenzivně prověřována varianta, že do útoku byly zapojeny ruské tajné služby,“ řekl poslancům Fiala.

„Ukazuje se, a ta pravděpodobnost je bohužel velmi vysoká, že ruské hybridní útoky se netýkají už jen ovlivňování veřejného mínění a útoků na IT infrastrukturu, ale už i fyzických objektů,“ poznamenal.

Pokus o žhářský útok v Praze byl nejspíš organizován Ruskem, uvedl Fiala po jednání Bezpečnostní rady

Číst článek

Obdobně se vyjádřil i Rakušan. „Vyšetřování jako takové velmi jednoznačně potvrzuje ruskou stopu v celém příběhu,“ uvedl.

Žhářský útok se stal v Praze Klíčově v noci na čtvrtek minulého týdne. Podle Rakušana se zprvu zdálo, že to byl pokus vandala, za den a půl se podle něj ukázalo, že situace je vážnější. Policie i díky veřejnosti získala fotografii podezřelého a v sobotu ráno ho zadržela.

„Ten člověk jednal sám, neměl žádné spojence, neměl žádné komplice,“ řekl ministr. „Obecně mohu říct, že pachatel spolupracoval. To znamená, že nějaké závěry a domněnky byl ochoten i potvrdit,“ dodal.

Na plénum se téma žhářskému útoku dostalo po středeční žádosti předsedkyně opozičního ANO Aleny Schillerové. V pátek uvedla, že ji vysvětlení členů vlády překvapilo. Pozastavovala se nad tím, že o činu nebyl ve čtvrtek informován sněmovní bezpečnostní výbor.

Platilo žháře Rusko? Bílým místem útoku v DPP zůstává skupina na Telegramu

Číst článek

„To je pro mně něco absolutně neuvěřitelného,“ prohlásila Schillerová a zmínila, jak postupovala minulá vláda vůči Rusku, když se zjistilo, že jeho agenti stojí za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Fiala označil obvinění za absurdní, vztahy s Ruskem jsou podle něj na minimální úrovni a česká reakce přiměřená.

„Moc jsme se toho nedozvěděli,“ uvedla Schillerová, když oznámila iniciativu ke svolání mimořádného jednání bezpečnostního výboru. Předseda ANO Andrej Babiš se před tím mimo jiné pozastavil nad úniky informací z vyšetřování.

„To byl teda levný terorista,“ uvedl Babiš k informacím Deníku N, že cizinec měl údajně dostat 3000 dolarů (zhruba 69 000 korun). Vláda podle něj vystrašila obyvatele teroristickým útokem a teď pro ně hraje divadlo.

Fiala a Rakušan v pátek opakovali, že v Česku v současnosti nebezpečí nehrozí. Jednání Sněmovny mělo být podle Babiše uzavřené, aby mohly zaznít konkrétní informace, třeba jak se Jihoameričan do Česka dostal a jak získal vízum. „Média často vědí víc než víme my,“ poznamenal.

Česká diplomacie podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) pravidelně „vysílá jasné signály“, že taková jednání proti Česku a vůči Evropě nebude tolerovat.

„Ukazujeme jasnou červenou linii Ruské federaci,“ řekl. K tomu, že se Schillerová pozastavila nad tím, že na ministerstvo nebyl předvolán ruský velvyslanec, řekl, že takový krok slouží k jasnému sdělení. Rusko má toto sdělení od Česka opakovaně z celé řady platforem, podotkl Lipavský.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme