Žhář z Vítkova Lukeš zatím zůstane ve vězení, rozhodl soud. Věznice přitom jeho propuštění podpořila

Při žhářském útoku pravicových radikálů v roce 2009 málem zemřela dvouletá Natálka, utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a dodnes má zdravotní a psychické následky. Kauzu v úterý znovu otevřel karvinský soud, který řešil žádost o podmínečné propuštění jednoho z pachatelů, Jaromíra Lukeše. Z věznice ho zatím nepropustil, chce si ještě nechat vypracovat posudek z oboru psychologie. Dva ze čtyř pachatelů útoku už se na svobodu loni dostali.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud zatím nerozhodl o žádosti žháře Jaromíra Lukeše o podmínečné propuštění

Soud zatím nerozhodl o žádosti žháře Jaromíra Lukeše o podmínečné propuštění | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

U soudu vypovídal sám Lukeš i jeho probační úředník. Lukeš v půlhodinové řeči uznal, že byl odsouzen spravedlivě, a řekl, že je naštvaný za to, co udělal. Trest už podle něj splnil svůj účel a on přehodnotil své životní postoje. Zástupce Probační a mediační služby navrhl vypracování posudku, který by ukázal, jestli se Lukeš odklonil od myšlenek pravicového radikalismu.

Vedení věznice přitom Lukešovu žádost o podmínečné propuštění podpořilo. Soudkyně z hodnocení věznice přečetla, že Lukeš pracoval ve vězeňské kuchyni, kde byl nejlépe hodnoceným trestancem. Vypovídal i vychovatel z vězení, podle kterého je Lukeš bezproblémový.

Hlavní líčení tedy soudkyně odročila. Termín, kdy bude pokračovat, zatím není znám, mělo by to ale být do tří měsíců.

‚Přišli jsme o budoucnost‘

Rodina Natálky u soudu nebyla. Zmocněnec Anny Sivákové, matky Natálky, nicméně předal soudkyni dopis, ve kterém Siváková píše, že má strach z Lukešova propuštění a že útokem přišla jejich rodina o budoucnost. Tohle řekla už při vynesení původního rozsudku.

Na domek romské rodiny zaútočila čtveřice mladíků v dubnu 2009 u příležitosti výročí narozenin Adolfa Hitlera. Tři z nich chvíli před půlnocí vhodili do oken přízemního domku zápalné lahve naplněné benzinem. Poté nasedli do auta, kde čekal jejich komplic, a ujeli.

Přiznal se k požáru několika posedů. Zapálení Českého Švýcarska ale obžalovaný u soudu odmítl

Číst článek

V domě začalo okamžitě hořet, bylo v něm osm lidí. Nejhůř z nich skončila právě tehdy dvouletá Natálie, která měla popáleniny na 80 procentech těla. Útočníci Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš odešli od soudu s výjimečnými tresty – od 20 do 22 let.

Soudce tehdy verdikt zdůvodnil tím, že akce byla naplánovaná, dům si útočníci účelně vytipovali a jednalo se o brutální útok. Dva z odsouzených už se loni na svobodu podmínečně dostali. Soud u jejich žádostí přihlédl k tomu, že svého činu od začátku litovali.

Čtvrtý odsouzený David Vaculík, který si odpykává 22 let ve věznici v Karviné, zatím takový návrh nepodal.

Kateřina Bečková, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme