Rodina, která se stala cílem žhářů ve Vítkově, může při pocitu ohrožení žádat o pomoc, říká Rakušan

Rodina, která se v roce 2009 stala cílem žhářského útoku ve Vítkově, nemá v souvislosti s propuštěním dvojice pachatelů automatický nárok na policejní ochranu. Podařilo se ale najít způsob, jakým si může v případě pocitu ohrožení vyžádat podporu. Na twitteru o tom informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Za rasově motivovaný žhářský útok na domek obývaný Romy byli do vězení odsouzení čtyři lidé. Dva z nich byli z vězení podmíněně propuštěni.

Mírov (Šumpersko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

O podmíněném propuštění dvojice žhářů z Vítkova rozhodl minulý týden Okresní soud v Šumperku (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Na dům obývaný početnou romskou rodinou zaútočila čtveřice mladíků v noci na 19. dubna 2009, do oken hodila zápalné láhve. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie.

Soud podmíněně propustil žháře z případu útoku na dům Romů ve Vítkově, trest zkrátil o osm let

Číst článek

Cojocaru a Müller byli za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu odsouzeni k 20 letům vezení. V úterý dopoledne vyšli po odpykání dvou třetin trestu na svobodu.

„Ze zákona nemůžeme rodině Natálky v souvislosti s propuštěním pachatelů žhářského útoku automaticky poskytnout policejní ochranu,“ uvedl v úterý ministr vnitra Rakušan.

Dodal, že s policejním prezidentem a zmocněnkyní vlády pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou se podařilo najít způsob, jak si rodina může v případě pocitu ohrožení vyžádat podporu. Zástupci policie už se podle ministra s rodinou sešli před několika dny.

Ze zákona nemůžeme rodině Natálky v souvislosti s propuštěním pachatelů žhářského útoku automaticky poskytnout policejní ochranu. S @Klára Šimáčková Laurenčíková a policejním prezidentem jsme ale našli způsob, jak si rodina může v případě pocitu ohrožení vyžádat podporu
echo24.cz/a/HB243/zpravy…

18:18 – 16. 05. 2023

16 460

O podmíněném propuštění dvojice žhářů z Vítkova rozhodl minulý týden Okresní soud v Šumperku. Soud jim stanovil sedmiletou zkušební dobu a probační dohled. Splácet musejí i náhradu škody.

Rozsudek za žhářství v Bohumíně: za vraždu 11 lidí v panelovém domě potvrdil soud doživotní trest

Číst článek

V úterý před 09.30 vyšli Cojocaru i Müller na svobodu z věznice v Mírově na Šumpersku, jedné z nejtěžších káznic v Česku. Za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu si odpykali 13 let ve vězení.

Další dva odsouzení za žhářský útok ve vězení zůstávají. David Vaculík a Jaromír Lukeš dostali 22 let - dvě třetiny trestu jim uplynou, až si odpykají za mřížemi 14,5 roku. Započítává se do toho i doba strávená ve vazbě, ve které byli umístěni od srpna 2009.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme