Zhruba třetina domácností s dětmi vychází podle ČSÚ obtížně s příjmy

V Česku celkově vzrostly příjmy domácností, na jednoho člena o 3,5 tisíce korun ročně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za rok 2013. Přesto podle výsledků šetření vychází zhruba třetina rodin jen obtížně s penězi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rodina - rodiče a dítě

rodina - rodiče a dítě | Foto: Fotobanka stock.xchng

Průměrný příjem na osobu byl předloni přibližně 153 tisíc korun. Výrazně nižší příjmy měly rodiny se třemi a více dětmi a také neúplné rodiny.

„Zhruba třetina domácností v České republice uvedla, že se svými příjmy vychází s velkými obtížemi nebo s obtížemi. U neúplných rodin s dětmi to byla více než polovina,“ potvrzuje Šárka Šustová z oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Pro rodiče bývá problém zaplatit potomkům prázdninové pobyty, oslavu narozenin nebo kroužky. „Nejvyšší podíl osob ohrožených příjmovou chudobou je u dětí do 18 let, kde dosahuje 14,7 procent,“ přibližuje Šustová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příjmy českých domácností v roce 2013 vzrostly. Výsledky šetření zveřejnil Český statistický úřad

Lehce přibylo i osob ohrožených sociálním vyloučením. Statistici jich napočítali zhruba o 20 tisíc víc než v roce 2012.

„Soudit z nárůstu dvou desetin procenta, že dochází ke zhoršování situace, ale nelze. Nějaký dlouhodobější vývojový trend je relativně stabilní,“ doplňuje Šustová.

Z dlouhodobého hlediska patří Česká republika mezi evropské země s nejnižším podílem osob ohrožených sociálním vyloučením. Statistici sledují několik faktorů jako příjem, práce a materiální zajištění.

Český statistický úřad provádí šetření životních podmínek českých domácností každoročně. Na jaře 2014 se konalo podesáté. Cílem je získávat mezinárodně srovnatelná data pro hodnocení sociální a ekonomické situace obyvatel jednotlivých evropských zemí.

„Za materiálně deprivovanou osobu považujeme tu, které se nedostává čtyř a více ze sledovaných devíti položek, mezi které patří právě telefon, auto, pračka, barevná televize. Dále to, jestli si může domácnost dovolit zaplatit všem členům týdenní dovolenou,“ upřesňuje Michaela Brázdilová z ČSÚ.

Vůbec nejvyšší příjmy měly předloni domácnosti živnostníků a podnikatelů, dále také rodiny zaměstnanců. Nejnižší příjem na osobu připadl důchodcům – necelých 139 tisíc korun ročně.

Eva Rajlichová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme