Židé slaví svátek chanuka – svátek světel

Ještě následujících sedm dnů budou židé po celém světě slavit svátek chanuka neboli takzvaný svátek světel. Tento svátek, který bývá často přirovnáván ke křesťanským vánocům, se mezi židy slaví na připomínku znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát předává chanukový svícen chargé d'affairs Velvyslanectví Spojených států amerických Mary Thompson-Jones | Foto: © Židovské muzeum v Praze

Svátek chanuka nemá ale žádné paralely ke křesťanským svátkům. Vychází z hebrejského kalendáře a chanukové období přivádí do období Vánoc. Volně spolu souvisí jen symbolika světla a dávání dárků. Rozsvěcí se osmiramenný svícen Chanukije. Každý chanukový večer se zapaluje jedna svíce, obvykle zprava doleva. Svícen se umisťuje do okna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chanuka.mp3

Chanuka připomíná války zachycené v biblických deuterokanonických Knihách Makabejských: vítězství Židů nad řecko-syrskými utlačovateli ve 2. století před občanským letopočtem.

Svátek připomíná odhodlání předků, vybízí k rozjímání o událostech a dějinách.

Michaela Vydrová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme