Židlochovice před jednáním o Temelínu

Rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela, který má dnes večer jednat s premiérem Milošem Zemanem v zámku v Židlochovicích u Brna o jaderné elektrárně Temelín, přijelo vpodvečer podpořit na 200 jeho krajanů z Horního Rakouska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouští odpůrci Temelína se shromáždili na policií vyhraženém místě vlevo před vjezdem do zámku. Rozvinuli transparenty, požadující zastavení štěpné reakce v elektrárně. Místní lidé, shromáždění na protějším chodníku vpravo od vjezdu do zámku, skandují: „My chceme Temelín“.

Jednání obou šéfů vlád by mělo začít po 20.hodině. Rakouští aktivisté, kteří požadují zastavení štěpné reakce prvního reaktoru v Temelíně a přezkoumání jeho vlivu na životní prostředí, v říjnu zablokovali na několik dní česko-rakouské hraniční přechody. Blokády přerušili, aby umožnili setkání obou politiků. Zeman si totiž kladl zastavení blokád jako podmínku pro setkání se Schüsselem.

Zatím není jasné, jak dnešní jednání ovlivní souhlas Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ke zvyšování štěpné reakce prvního bloku Temelína postupně na stoprocentní výkon. Úřad vydal souhlas dnes po 15. hodině, tedy zhruba pět hodin před plánovanou schůzkou šéfů rakouské a české vlády.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme