Hitlera na vás, napsala Židovské obci. Podle soudu přestupek, šéfžalobce Zeman neuspěl s dovoláním

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neuspěl s dovoláním v kauze antisemitských výhrůžek adresovaných Židovské obci v Praze. Nesouhlasil s tím, aby případ skončil jen v přestupkovém řízení, pisatelka výhrůžek se podle něj dopustila trestného činu. Nejvyšší soud ale dovolání odmítl, řekl v pátek mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Neztotožnil se s výhradami nejvyššího státního zástupce a dovodil, že charakter výhrůžek obviněné nebyl způsobilý vyvolat v poškozené Židovské obci důvodnou obavu, třebaže projev obviněné označil za nenávistný a zavrženíhodný,“ uvedl Malý.

Otevřený antisemitismus nemá v Česku tradici, bude se to ale zhoršovat, varuje dokumentarista Štingl

Číst článek

Vzkaz plný vulgarit, pravopisných chyb a nenávistných výroků zanechala pisatelka v roce 2018 v kontaktním formuláři na webových stránkách Židovské obce. Židy označila například za mor, štěnice a parazity.

„Za ty vaše holokausty si můžete sami,“ napsala žena, která připojila také vzkaz „Hitlera na vás“ a přání, aby Židé byli vyhlazeni, případně odešli do Izraele.

Židovská obec kontaktovala policii. Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ženu vinnou, avšak upustil od uložení dalšího trestu vzhledem k odsouzení v jiné kauze. Městský soud v Praze ale v odvolacím řízení rozhodnutí zrušil a postoupil případ přestupkové komisi.

Fyzické útoky, vyhrožování i urážky. Rakousko loni zaznamenalo rekordních 585 antisemitských incidentů

Číst článek

Odvolací soud vyjádřil pochybnost, zda byly výhrůžky způsobilé vyvolat důvodnou obavu, že budou uskutečněny, a zda tedy šlo o trestný čin. Podle Zemana ale pochybnosti vzhledem k historickému kontextu nejsou na místě, zmínky o vyhlazení lze těžko hodnotit jinak než jako hrozby usmrcením, zvláště pokud pisatelka zmiňuje nacistického diktátora Adolfa Hitlera.

„Je totiž všeobecně známým a nezpochybnitelným faktem, že právě vůči židovskému etniku byla primárně zaměřena politika nacistického Německa založená mj. na systematickém pronásledování, perzekvování a hromadné likvidaci osob zejména židovského původu,“ stálo v dovolání. Žalobci poukázali také na rostoucí počet antisemitských útoků v současné Evropě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme