Židy ohrožuje islámský radikalismus, varuje šéf Evropského židovského kongresu

Evropští Židé stojí před dalším exodem z Evropy, prohlásil při zahájení pražské konference o náboženské nesnášenlivosti a extremismu její hlavní organizátor Moše Kantor. Podle něj ohrožují evropské Židy ekonomické potíže v některých zemích a hlavně islámský radikalismus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moše Kantor, prezident Evropského židovského kongresu

Moše Kantor, prezident Evropského židovského kongresu | Foto: Filip Jandourek

„Židovská komunita v Evropě se cítí být dlouhodobě ohrožena ekonomickou nestabilitou v Maďarsku a Řecku a islámským radikalismem,“ popsal hrozby předseda Evropského židovského kongresu Moše Kantor.

Kantor poukázal na nedávné teroristické útoky v Paříži, ale třeba také na útoky ve škole v Toulouse před třemi lety. Podle něj se bezpečnostní situace v Evropě zhoršila obecně a pro židovskou komunitu obzvlášť.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z mezinárodního fóra na Pražském hradě se přihlásil redaktor Jaromír Marek, šéfa Evropského židovského kongresu Mošeho Kantora představil Zdeněk Novák

„Do Evropy přišla řada nových přistěhovalců a vznikla nová ghetta, kde platí jiná pravidla, než jaká určují národní legislativy,“ upozornil šéf Evropského židovského kongresu.

Vyzval evropské úřady ke zpřísnění bezpečnostních opatření. Pokud by se situace nezlepšila, hrozí podle něj, že Židé z Evropy odejdou.

Let My People Live, konference, Moše Kantor | Foto: Filip Jandourek

Na fóru chce proto předložit 20 konkrétních návrhů, jak situaci řešit. Jedním z nich je podle něj i vznik zvláštního evropského vyslance pro boj s extremismem a antisemitismem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konferenci na Pražském hradě sleduje i bývalý předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek

„V poslední době emigrace z některých západoevropských zemí narůstá,“ potvrzuje bývalý předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už dokonce vyzval evropské Židy k návratu do Izraele. Podle Jelínka to ale není řešením.

„Židovský svět má celou řadu proudů a sionistické hnutí je pouze jedna jeho část, zatímco většina komunit, které žijí v západoevropských zemích, jsou zastánci hnutí, které prosazuje rozvoj židovských komunit v těch zemích, kde po staletí její příslušníci žijí – to je i příklad České republiky,“ vysvětluje Jelínek.

Pražský hrad se kvůli fóru Let My People Live na dva dny uzavírá pro veřejnost

Číst článek

Vjačeslav Moše Kantor je ruský miliardář a filantrop žijící ve Švýcarsku. Od roku 2007 stojí v čele Evropského židovského kongresu. V roce 2008 založil Evropskou radu pro toleranci a usmíření, jejímž cílem je boj proti xenofobii, antisemitismu a rasismu. Je ovšem také známý blízkými vztahy s Kremlem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Mezinárodní konference Let My People Live (Nech můj lid žít) se na Pražském hradě koná už počtvrté. Představitelé parlamentů z více než 30 zemí debatují o nárůstu antisemitismu, xenofobie a náboženského extremismu v Evropě.

Účastníci fóra probírají například roli médií a sociálních sítí, přes které se v poslední době vlna extremismu šíří.

Druhý den fóra pak bude patřit hlavně pietní akci v Terezíně k uctění mezinárodního Dne památky obětí holocaustu a připomenutí 70. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů.

Kiska se Zemanem uctili v Terezíně památku obětí holocaustu

Číst článek

Pražský hrad hostí mezinárodní fórum Let My People Live | Foto: Jaromír Marek

Helena Šulcová, Jaromír Marek, mka, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme