Zikmund má zpátky své srdce

Po více než tříměsíční odmlce se dnes opět rozezněl největší český zvon - Zikmund, který visí v pražské Svatovítské katedrále. Zvon se odmlčel letos v červnu, kdy kvůli vadě materiálu puklo jeho sto let staré srdce. V kovárnách ve Žďáru nad Sázavou odlili nové, a to dnes odborníci vyzdvihli a umístili tam, kam patří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvon Zikmund | Foto: Rádio Praha

Srdce Zikmunda měří téměř tři metry a váží 380 kilogramů. Ve věži, kam ho dopravil jeřáb, s ním zápolily svaly čtyř mužů, kterým velel mistr zvonař Petr Manoušek. "Když to zvládli kdysi, tak to musíme zvládnout i teď," nepřipouštěl si neúspěch.

Srdce má naprosto stejný tvar jako to staré, což je podle Petra Manouška důležité i proto, aby byl hlas zvonu stejný. "Zvuk by se mohl samozřejmě pokazit, a pak na tvaru a váze srdce závisí hlavně to, aby to fungovalo, protože pokud něco nebude v pořádku, tak ten zvon nebude zvonit."

"Kladkostroj právě napnul lana a srdce pomalinku stoupá vzhůru," hlásí z místa reportér Radiožurnálu Marek Janáč, který celou proceduru v katedrále sledoval. Srdce se podařilo vyzvednout až na druhý pokus; celá akce trvala asi hodinu a pak už všichni napjatě čekali na zkušební zvonění. Zpočátku to mezi zvonem a novým srdcem trochu "skřípe", ale to se v průběhu sedmiminutového zvonění upravuje, jak si na sebe oba kovy zvykají. Nad Prahou se po více než třech měsících opět vznáší libý tón obrovského Zikmunda. Plně se znovu rozezní už v sobotu na svátek patrona české země Václava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zikmund s novým srdcem opět zní nad Prahou

Zvonař Petr Manoušek je viditelně spokojen; nové srdce podle něj vydrží hodně dlouho. "Určitě těch 300 let."

Když původní srdce před prázdninami puklo a zřítilo se věží do nejnižšího patra, lidé si vzpomněli na dávné legendy. Odmlčení zvonu podle nich pro český národ nevěstí nic dobrého.

Marek Janáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme