Sociální pracovník: Noclehárny v zimě neřeší, jestli přijde opilý člověk. Hlavní je mu poskytnout pomoc

S nástupem mrazů se plní zařízení, která nabízejí krátkodobý azyl lidem bez domova. A rychle ubývají volná místa v noclehárnách i denních centrech, která v zimě zavádějí rozšířený provoz. Program Volná židle má i pražské Centrum sociálních služeb Karla Larssona, které provozuje Armáda spásy. „Naše kapacita nocleháren je 56 lůžek a ta je vesměs každý den plná,“ vysvětluje pro Radiožurnál ředitel centra Jan Desenský.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žebrající bezdomovci

„Noclehárny pro lidi bez domova jsou plné. Praha ale nabízí další kapacity,“ vysvětluje sociální pracovník | Zdroj: Profimedia

Vy jste uvedl, že už od začátku listopadu míváte noclehárny i denní centra v Praze plně vytížené. To teď platí beze zbytku – a podobně jsou na tom i zařízení Armády spásy i v jiných regionech?
Zimní období jsou vždycky pro registrované sociální služby pro lidi bez domova náročná, jelikož kapacity, kterými disponují, nejsou nafukovací, a tím pádem se většinou využijí ze sta procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odpolední publicistika s Věrou Štechrovou

V rámci téhle pomoci jste už taky v Praze rozjeli takzvaný Noční terénní program. Vaši lidé objíždějí město a nabízejí místo v noclehárnách. I v situaci, kdy už je máte takto zaplněné?
Ne. Noční terénní program funguje v rámci zimních humanitárních opatření, která vytváří hlavní město Praha, a my jsme jeho partnerem.

Od další organizace Naděje máme noční posádky terénních pracovníků, kteří objíždějí město, kontaktují osoby bez domova a nabídnou převoz do zimních nocleháren. Případně řeší dané potřeby. Minimálně člověk dostane teplý nápoj, zjistíme, jak je na tom zdravotně, nebo nabídneme nějaký materiál jako třeba spacák nebo teplé oblečení.

Jak to řešíte v případě lidí, kteří jsou pod vlivem alkoholu, nebo mají například pejska?
Otázka alkoholu se v zimních měsících vesměs neřeší, protože prioritou je ochrana zdraví osob bez domova. Zimní noclehárny fungují tak, že můžou vstoupit i lidé s problémem alkoholu. Musí tam sice dodržet základní pravidla, která tam jsou.

‚Když spíte v tramvaji, začnou vám otékat nohy.‘ Armáda spásy ošetřuje stovky lidí bez domova

Číst článek

Některé noclehárny mají možnost, když má osoba bez domova třeba psa, vstoupit i s ním. Kapacit pro lidi se psem není tolik, kolik bychom si představovali. Ale jsou.

Pokud se na některé zájemce o přespání ve vašich noclehárnách už nedostane: jste v kontaktu s jinými organizacemi a můžete ty, kdo neuspějí u vás, nasměrovat jinam? Nebo jim zkrátka nabídnete tu zmíněnou „teplou židli“? 
Naše kapacita nocleháren je 56 lůžek a ta je vesměs každý den plná. Praha ale proto vytvořila v rámci zimních opatření dalších 300 lůžek, kam právě lidé bez domova můžou přijít. Ty právě kontaktují i noční terénní programy a převážejí je tam.

Praha si uvědomuje zvýšenou potřebnost lůžkových kapacit a navyšuje ji právě na čtyři měsíce od prosince do března. To znamená, že pokud se nedostane na někoho u nás nebo i v jiných organizací, tak Praha má humanitární kapacity.

Poslechněte si rozhovor i nahoře v audiozáznamu.

Věra Štechrová, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme