Na Jezerní slati bylo minus 20 °C. Mrazivé rekordy padly na 14 místech

Česko má za sebou nezvykle studenou noc. Meteorologové naměřili nad ránem na šumavské Jezerní slati minus 20,0 stupně Celsia. Teploty se dostaly výrazněji pod bod mrazu na řadě míst na jihu Čech. Například v Českých Budějovicích bylo minus 4,1 stupně Celsia, což je překonané teplotní minimum pro tento den.

Šumava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zima byla plná sněhu (ilustrační foto) | Foto: Andrea Švubová

Na šumavském Churáňově bylo minus 9,6 stupně Celsia. „Jsou to hodnoty relativně nízké, ale nemůžeme hovořit o extrému. Někdy se i ve druhé polovině dubna takto výrazně ochladí, řekl Václav Kubišta z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Podle Kubišty se v nejbližších dnech nepatrně oteplí. Přes víkend meteorologové očekávají denní teploty v Jihočeském kraji v rozmezí šest až deset stupňů Celsia.

Nejnižší rekordní hodnotu ukázal teploměr ve Světlé Hoře na Bruntálsku. Dnešních minus 10,4 stupně Celsia přepsalo dosavadní minimum minus sedm stupňů z roku 1981.

Rekordních bylo také minus 9,6 stupně Celsia na šumavském Churáňově, minus 8,5 stupně v Rýmařově na Bruntálsku a 8,3 stupně pod nulou v Deštném v Orlických horách.

Podle Petry Sýkorové z Českého hydrometeorologického ústavu byl zajímavý také chladný čtvrtek s nejnižšími maximy. Teploty vystoupaly pro 20. duben dosud nejníže na zhruba třetině stanic.

Noc na sobotu už by mrazivá být neměla. Teploty podle předpovědi mají klesnout nejníže k sedmi až třem stupňům Celsia, k ránu ale může na severu v oblastech nad 600 metrů nad mořem sněžit. O víkendu bude hlavně oblačno, teploty přes den se jen mírně mohou dostat přes deset stupňů. V noci na neděli mohou klesnout i pod nulu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme