Rektorem Univerzity Karlovy byl opět zvolen Tomáš Zima. Školu povede až do roku 2022

Akademický senát Univerzity Karlovy v pátek zvolil staronovým rektorem školy Tomáše Zimu. Získal 51 hlasů ze 68 platných, pro své zvolení potřeboval hlasů 36. Jeho protikandidáta z přírodovědecké fakulty Jana Černého podpořilo 17 senátorů. Další funkční období by Zimovi mělo začít v únoru 2018, ve funkci ho ale ještě bude muset potvrdit prezident. Školu povede do roku 2022.

Praha (Aktualizováno: 11:53 20. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Nový rektor se funkce ujme v únoru 2018, poté co ho jmenuje prezident. Mezi jeho hlavní úkoly bude patřit zejména dokončení příprav a nastartování nové struktury studijních oborů v souvislosti s novelou vysokoškolského zákona a novým nastavením akreditací. Nový rektor povede školu, na které bylo loni zhruba 49 000 studentů a asi 11 400 zaměstnanců a která v minulém roce hospodařila s přibližně 7,2 miliardy korun z veřejných rozpočtů. Jeho funkční období skončí v roce 2022.

Současný rektor Tomáš Zima pochází z Prahy, na svých stránkách píše, že se od mala chtěl věnovat přírodním vědám. Toužil být chirurgem. Skončil na nefrologii. Od září 2005 vedl 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Roku 2014 se stal rektorem.

Mendelově univerzitě bude poprvé vládnout žena. Rektorkou se stala Danuše Nerudová

Číst článek

Zima ve svém programu sázel spíš na vytváření anglických verzí už ustálených studijních programů. „Třeba vím o velkém zájmu o studium psychologie na naší univerzitě, které je zatím v českém jazyce, a řadu dalších. Tady je samozřejmě prostor jak pro stávající programy v anglické mutaci, tak samozřejmě pro nové programy. Žádáme o institucionální akreditaci, kde univerzita bude mít volné ruce právě pro to, aby mohla mnohem rychleji a snadněji na základě diskuse s fakultami hledat obory napříč univerzitou, tak samozřejmě i s jinými partnery,“ popsal Zima.

Jan Černý pochází z Hořic v Podkrkonoší, dětství prožil v Hradci Králové. Vystudoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor molekulární biologie a genetika. Pobýval na zahraničních stážích. Studoval postgraduálně na Harvardu.

Během svého mandátu se chtěl zaměřit třeba na podporu špičkového výzkumu a postdoktorandských programů. A tím přilákat víc badatelů ze světa. „To, kde musíme hledat zdroje, tak jsou externí zdroje. Třeba v tom, že nabídneme takovou institucionální podporu skvělým světovým vědcům, že přijdou za námi a získají elitní evropské, světové granty, například ERC,“ řekl Radiožurnálu Černý.

Funkční období je čtyřleté. Zimu navrhlo do volby devět ze 17 fakult, které univerzita má. Černého nominovaly senáty přírodovědecké a filozofické fakulty. Podpora fakultních senátů ovšem kandidátům nezaručuje, že pro ně budou stejně hlasovat i členové akademického senátu.

Martin Karlík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme