Poslední záchvěv zimy? V Krkonoších sněžilo, silný vítr omezil provoz lanovky na Sněžku

Sněžení, mlha, mráz a vítr, tak to ráno v půlce května vypadalo na hřebenech Krkonoš. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, který může být v provozu do rychlosti 60 kilometrů v hodině. Na Sněžce bylo ráno minus 4,2 stupně Celsia, pocitová teplota okolo minus deseti a nasněženo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě 4. května byly Krkonoše zasypané sněhem | Zdroj: Profimedia

Na hřebenové Luční boudě klesla teplota ráno k minus třem stupňům, v okolí je přes půl metru sněhu, z toho asi pět centimetrů nového. Vyplývá to z informací od meteorologů, z webů lanové dráhy, horské služby a horských bud.

Během dne by se mělo postupně oteplovat a sněžení i na hřebenech Krkonoš přecházet v déšť. „Od 900 metrů nad mořem sněží. Zatím to vypadá, že dnes dopoledne to je poslední záchvěv zimy. Všechno, co tam nasněžilo v noci a dnes, ale půjde dolů,“ řekl Dušan Čičman z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové.

Vítr až 90 kilometrů v hodině. Kvůli silné vichřici uzavřeli pořadatelé fanzónu v Košicích

Číst článek

V tisíci metrech na horách by ve středu mělo být okolo plus tří stupňů Celsia, ve čtvrtek kolem pěti a teploty budou dál růst.

Teplotní rekordy

Horní úsek lanovky na Sněžku z Růžové hory se ráno nerozjel, vítr tam dosahoval rychlosti přes 70 kilometrů v hodině. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu byl v provozu. Aktuální informace o lanovce jsou na webu.

I když je chladno, teplotní rekordy pro 15. květen na východočeských meteorologických stanicích, na nichž se měří déle než 20 let, dnes nepadly. „Minima se v nižších polohách pohybovala od plus šesti do plus třech stupňů Celsia, na horách bylo lehce pod nulou. Nejchladněji bylo na Labské boudě, kde bylo minus 3,5 stupně Celsia, v roce 1995 tam bylo minus pět. Ani na jedné stanici nebyl rekord překonán,“ řekl Čičman.

V Královéhradeckém kraji bude ve středu na většině území pršet, zpočátku nad 900 metrů i sněžit. Ve čtvrtek by mělo být nejdříve zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Během odpoledne bude od východu srážek a oblačnosti ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 12 až 15 stupni Celsia, vítr by měl během čtvrtka slábnout. V 1000 metrech na horách by mělo být okolo plus pěti stupňů Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme