Zimní pneumatiky jsou povinné. Na suchu za letní pokuta nehrozí

Nechat přezout auto v servisu v uplynulých týdnech nebylo jednoduché. Na mnoha místech měli plné pořadníky na několik dní dopředu. Přestože to nevypadá v nejbližších týdnech na žádné sněžení ani mráz, řidiči zjevně chtěli mít starost o zimní pneumatiky 'z krku'. Letos jsou poprvé povinné, ale jen za sněhu, ledu nebo námrazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní pneumatika (ilustrační foto)

Zimní pneumatika (ilustrační foto) | Foto: Dunlop

Přezout je nutné od 1. listopadu do 31. března, ale pokud v tomto období nebude sníh, led, námraza nebo jiné nepříznivé povětrnostní podmínky, jak je uvedeno v zákoně, pokuta od policisty nehrozí. Poslanec Stanislav Huml, spoluautor novely, která zimní pneumatiky pro auta nařizuje, navíc věří v inteligenci řidičů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne diskutovali poslanec a spoluautor novely, která zimní pneumatiky pro auta nařizuje, Stanislav Huml a motoristický novinář, redaktor časopisu Auto Vojtěch Med

„Zavedli jsme celoplošně používání zimních pneumatik, kombinaci modelu německého a rakouského. Tedy jednak máme datum od 1. listopadu do 31. března, a protože víme, že neumíme poručit větru a dešti, a víme, že v českých podmínkách se také může stát, že ještě 15. listopadu bude 20 nad nulou, stejně tak jako 15. března, a víme, že naši lidé nejsou hloupí a umějí sledovat předpověď počasí, takže si zkrátka přezují až tehdy, až to bude nezbytně nutné, až to počasí bude vyžadovat obutí na zimní pneumatiky,“ vysvětlil ve večerních Ozvěnách dne Huml.

Dodal také, že lidé, kteří nemají na výměnu pneumatik peníze, mohou v přiznivých podmínkách na suchých silnicích jezdit na letních pneumatikách v celém zákonem stanoveném rozmezí bez obav z postihu. Jde například o starší občany, kteří jezdí jen příležitostně a mohou nutné cesty odložit na lepší počasí.

Motoristický novinář a redaktor časopisu Auto Vojtěch Med si podobně jako Huml myslí, že přezout v zimě velí zdravý rozum. S provedením změn a zněním zákona má ale problém.

ČTĚTE TAKÉ: Z řidičů meteorologové. Pokud se čeká sníh, musejí přezout

„Způsobí to řadu problémů, ať už počínaje tím, že se někdo může dohadovat s policistou, jestli 2 tisíce korun pokuty, které jsou zákonem specifikovány, dá nebo nedá, a za jakých to bude podmínek. To je ta menší věc. Ta větší věc je, že tady vzniká obrovské vakuum v případě způsobení nehody a pojištění. Protože zákon je nejasný. Chybí tam definování oné souvislé vrstvy sněhu či ledu, chybí tam v podstatě vůbec definice zimní pneumatiky,“ uvedl Med.

Podle Humla se ale řidiči vymlouvat nebudou, protože zákon je prý jasný. „Zákon neměl za cíl usnadňovat práci policii. Je to tady opravdu o rozumu, o tom, aby lidé si uvědomili, že zimní pneumatiky jsou pro jejich bezpečí,“ řekl Huml a dodal:

„Pokud dostanete pokutu od policistů, tak policista je povinen vám prokázat, že jste porušil povinnost, a ta povinnost je jasně daná. Není to zkrátka na suché silnici, a když pojedete po suché silnici osvícené sluncem a bude 5 nad nulou, tak vám nikdo pokutu dát prostě nemůže.“

Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme