Zimní počasí bude pokračovat, severovýchodní část republiky zasáhne silné sněžení

Od minulého týdne se řidiči musí vyrovnávat s realitou zimy. Nejenom české a moravské hory se oblékly do bílého kabátu, o víkendu napadlo několik centimetrů sněhu i v nižších polohách. Podle předpovědí by měl zimní charakter počasí vydržet až do konce týdne. Meteorologové varují před vytrvalým sněžením v noci z pondělí na úterý v severovýchodní části republiky. Objevují se i varování před sněhovými jazyky a náledím na silnicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžená silnice na Šumavě | Foto: ČTK

V noci na úterý a v úterý dopoledne očekávají meteorologové trvalé sněžení na severovýchodě Moravy a ve Slezsku, kde v nižších polohách může napadnout kolem pěti centimetrů, na horách deset až dvacet centimetrů nového sněhu. Během dne budou srážky slábnout a přesouvat se k jihozápadu.

První sníh zaskočil chodce a řidiče, potěšil lyžaře

První letošní sníh se o víkendu na Zlínsku projevil značným zvýšením počtu úrazů. Lékaři traumatologického oddělení Baťovy krajské nemocnice Zlín během služby od pátku odpoledne do dnešního rána ošetřili celkem 176 pacientů. Podle mluvčí nemocnice Karly Havlíkové si plná třetina pacientů způsobila poranění kvůli pádu na sněhu.

"V neděli ošetřovali lékaři i tři těžké úrazy po uklouznutí na sněhu. Jednalo se o zlomeniny. Na úrazovce skončilo také několik dětí s úrazem po pádu na sněhu. Zranění se týkala zejména horních končetin," potvrdila Českému rozhlasu Havlíková.

Víkendový sníh naopak udělal radost lyžařům. Množství nového sněhu bylo různé, od sněhového poprašku po osm centimetrů. Na Českomoravské vrchovině napadlo do tří centimetrů, dva až šest centimetrů napadlo v Krušných horách, Krkonoších a v Orlických horách, v Jeseníkách sedm centimetrů, v Beskydech na Lysé Hoře naměřili osm centimetrů.

Celková výška sněhové pokrývky na horách se nyní pohybuje mezi deseti centimetry na šumavském Churáňově a 28 centimetry na krušnohorském Klínovci. Řada středisek využívá chladného počasí k zasněžování sjezdovek umělým sněhem a připravuje se na zahájení lyžařské sezóny.

Na Liberecku sněžilo i v noci na dnešek. Připadlo až pět centimetrů nového mokrého sněhu. Silnice první třídy jsou po chemickém posypu a pluhování holé a mokré. Na Ještědu, v Jizerských horách a v Krkonoších leží na silnicích vrstva ujetého sněhu. Bez zimní výbavy by řidiči do hor neměli vůbec jezdit.

Rychlostní komunikace mezi Libercem a Turnovem, Albrechtický kopec na Frýdlandsku a úsek u Rádelského mlýna u Jablonce nad Nisou hlídají speciální čidla. Dispečeři libereckých Staveb silnic a železnic mají díky nim informace na počítači 24 hodin denně. Vyčtou z nich nejen teplotu a vlhkost ale i rychlost větru a hrozící námrazu.

Ivana Bernáthová, Tomáš Sedláček, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme