Zimola: Vyplacení eurodotací se může vyřešit do podzimu

Dnes by se mělo s konečnou platností rozhodnout o tom, jak dopadnou projekty financované z evropských fondů. Po několika zrušených jednáních se sejdou členové Regionálního operačního programu Jihozápad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola | Foto: Kateřina Koželuhová

Měli by rozhodnout, zda se budou všechny již schválené projekty posuzovat znovu, anebo se proces bude týkat jen těch, které měly nějaké chyby.

„Jedná se o přibližně tři a půl miliardy, které měly už v loňském roce rozhodnutím výboru Regionální rady přitéct do regionu soudržnosti Jihozápad. Na základě tehdejšího rozhodnutí výboru bylo k financování vybráno přibližně osmdesát projektů,“ připomněl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hejtman Jiří Zimola hovořil o projektech financovaných z evropských fondů

Hejtman jde na dnešní schůzku Regionálního operačního programu Jihozápad s tím, aby už konečně padlo definitivní rozhodnutí.

„Už před třemi týdny, kdy se scházel výbor, se situace vyjasnila. Přijali jsme usnesení, kterým jsme se obrátili na ministra Janotu s tím, aby nám řekl, zda je možné podepsat některé projekty, zda nějaké můžeme charakterizovat jako bezproblémové a zda jsou nějaké, které nesou punc problému. Ministr nám v zápětí odpověděl, že dnes není jiná možnost, než přehodnotit všechny projekty z páté výzvy a proto se budeme teď zabývat pouze touto variantou,“ vysvětlil Jiří Zimola.

Zimola: Je správné Trnku odvolat

Vyřešení situace nejspíš potrvá několik měsíců.

„Jde přibližně o 620 až 630 projektů. Podařilo se nám získat několik externích hodnotitelů. Ale ne všichni jsou připraveni přijet do Českých Budějovic nebo do Plzně hodnotit projekty a pomoci. Věřím, že se nám podaří získat další hodnotitele, pak by se situace mohla vyřešit někdy začátkem podzimu,“ upřesnil hejtman.


Žadatelům o dotace tím vznikají velké problémy. Do projektů dali své peníze nebo si vzali úvěry. Pomoc je pro ně zatím v nedohlednu.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a rektor VŠERS Gabriel Švejda při podpisu smlouvy o spolupráci | Foto: Kateřina Koželuhová

„Začali financovat projekty bez podpisu s Regionální radou na vlastní odpovědnost. Ale rozumím tomu, že situace je velmi nestandardní. Proto jsme tak dlouho otáleli s definitivním rozhodnutím. Když vám ale v poslední etapě ministr financí, že nezbývá nic jiného, než přehodnotit všechny projekty, pak je vše jasné,“ pokračoval Zimola.

Problém se tak táhne již velmi dlouho. Policie se o dotace zajímá už od podzimu. Ředitele Úřadu Regionální rady Jiřího Trnku zadržela policie za zneužívání pravomoci veřejného činitele už před dvěma měsíci.

„Netrvá to dlouho. Zlom nastal v polovině března, kdy došlo k uvalení vazby na ředitele Regionální rady a jeho kolegu. Od té doby intenzivně jednáme,“ hájil se hejtman.

„V dopise ze začátku dubna nám ministr oznámil, že můžeme podepsat přibližně sto dvacet projektů. Zbývající je nutno přehodnotit. Tehdy se nenašla většina ve výboru Regionální rady, která by se na tomto usnesení shodla. Stalo se tak až za měsíc, ale to už se zásadně změnil názor pana ministra. Podle něj už nejsou žádné bezproblémové projekty,“ doplnil Zimola.

Hejtman už dříve prosazoval odvolání Jiřího Trnky a na svém názoru trvá i nadále. „Pochybení jsou tak velká, že je správné pana Trnku odvolat,“ dodal.

Lucie Husárová 1, Květa Moravcová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme