Zimolova schůzka se Zemanem. Končící hejtman věří, že se očistí. Do voleb půjde z posledního místa

Končící jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD odstoupí ve čtvrtek z čela hejtmanství jen kvůli brutálnímu politickému tlaku na úrovni kraje. Na Pražském hradě to ve středu řekl prezidentovi Miloši Zemanovi. „Mám signály i o tom, že mohl být i koordinován z řad ČSSD," zopakoval. Zdůraznil také, že kvůli kauzám kolem jihočeského zdravotnictví, které vedly ke konci koalice na jihu Čech, ho policie nevyšetřuje. Věří prý tomu, že svoje jméno očistí. Do voleb půjde z posledního 22. místa kandidátky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Brutální politický tlak cítil Jiří Zimola podle svých slov především z Jihočeského kraje od politických oponentů. Zmínil například tamní ODS, která má podle něj kmotrovské praktiky. Tlak mohl podle něj být i koordinován s vedením sociální demokracie.

„Nehodlám ale na někoho z vedení ukazovat. Nechci přisypávat sůl do ran sociální demokracie, chci se věnovat tomu, aby měla co nejlepší výsledek," řekl a dodal, že nemá v ruce žádné důkazy.

Premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka už dříve popřel, že by na vyhrocení situace v kraji mělo podíl vedení ČSSD. Zimola patří k jeho dlouhodobým kritikům.

Zimola přišel ve středu na Hrad na vlastní žádost. „Prezidenta jsem o žádnou podporu žádat nepřišel. Jsem rád, že mi vyjádřil své sympatie," uvedl.

Jihočeský kraj má nové vedení. Strany podepsaly koaliční dohodu, hejtmankou bude Stráská

Číst článek

Na dotaz, zda by chtěl opustit ČSSD a vstoupit do jiné strany, odpověděl, že srdce sociálního demokrata netransplantujete. „Odmítám spekulace, že bych chtěl měnit barvu politického trička, jsem přes 16 let sociálním demokratem, srdce sociálního demokrata zkrátka netransplantujete do jiného těla," dodal.

K ohlášenému odstoupení Zimoly z vedení kraje přispěly kauzy rekreačního domu v Lipně nad Vltavou a odměn ve společnosti Jihočeské nemocnice. Zimola odmítá, že by pochybil a obvinění označil za lži a výmysly, jejichž cílem bylo rozbití koalice v jižních Čechách. Naznačil, že mohlo jít i o další cíle, nechtěl o nich ale spekulovat. Obhájit se chce auditem, který by měl být hotov na začátku května. Slíbil jeho zveřejnění.

Novinářům ve středu řekl, že pokud nedojde k jakýmkoli krokům z vedení sociální demokracie, bude se ucházet o přízeň voličů na posledním místě jihočeské kandidátky. Své případné vyřazení by považoval za nedemokratické.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme