Ústecká zoo přijde o další žirafu. Pro samce Enjoye nemají v zahradě místo

Dvouletému žirafímu samci Enjoyovi ze zoologické zahrady v Ústí nad Labem hrozí utracení. Nemůže totiž zůstat ve stádu, ze kterého rodově pochází. Místo v jiné zoo pro něj ale nemají. Nedostatek prostoru pro zvyšující se počet žiraf je problém všech evropských zahrad.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žirafy v ústecké zoo. Ilustrační foto. | Foto: Lucie Valášková | Zdroj: Český rozhlas

„Žirafy jsou skupinová zvířata a tím, že by byl Enjoy oddělen od stáda, by trpěl. Prostor tu ale pro všechny nemáme. Už jsme jednu žirafu museli utratit – poté, co jsme se snažili situaci řešit antikoncepcí, změnil samec Bastien úplně své chování, začal být agresivní na samice, a později i vůči chovatelům. Tak jsme ho museli utratit,“ popisuje situaci v zoo chovatelka žiraf Michala Králová.

Zařaďte žirafy na seznam ohrožených druhů, žádají ochránci americké úřady

Číst článek

„Jsou čtyři způsoby, jak přebytek mláďat řešit – antikoncepce, kastrace, umístění do jiné zoo a poslední možností je eutanazie,“ dodává mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová. Usmrcení se ale pracovníkům ústecké zahrady nezamlouvá.

Složitou situaci žirafích mláďat potvrzuje i ředitel pražské zoo Miroslav Bobek: „Ve chvíli, kdy těm samcům nejde zajistit dobrou budoucnost, je na místě i úvaha o jejich utracení.“ O osudu žirafího samce musí zhruba do půl roku rozhodnout koordinátor evropské asociace zoologických zahrad.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme